Gündem

Yandaş olmayan tiyatrolara destek yok

CHP'li İlgezdi, 44 tiyatroya niye destek verilmedi?

44 tiyatroya niye destek verilmedi?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca açıklanan özel tiyatro desteklerinde yine 44 tiyatroya destek verilmediğini açıklayarak, “Pandemi nedeniyle 2 yıla yakın çalışamayan tiyatrolar yine bakanlık tarafından ayrıldı. Yandaş olmayan tiyatrolara destek verilmedi. Bu zor günlerde 44 tiyatroya neden destek verilmedi?” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2021-2022 sanat sezonu özel tiyatro desteklerini açıkladığını ifade ederek, “Değerlendirmesi kabul edilen 472 özel tiyatronun 428’ine destek verildiği açıklandı. Yine hangi tiyatroya neden destek verilmediği bilinmiyor. Pandeminin zor şartlarında bakanlık hala yandaş kayırma derdinde” diye konuştu.

Destek verilen 428 tiyatro arasında birkaç muhalif tiyatronun olduğunu kaydeden CHP’li Akkuş İlgezdi, “Biz muhaliflere de destek verdik demek için birkaç tiyatroya destek verilirken. 44 tiyatroya hiç destek verilmemesi kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

“Sanat camiasında bilinen, birden çok isimle başvurup destek alan tiyatrolar varken, 44 tiyatroya destek verilmemesine onay veren komisyonun kararlarına gölge düşüyor” diyen Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, açıklanan desteklerde de aynı oyuncu sayısı ile başvuran tiyatrolara farklı destekler verildiğini, bunun da bir mantığının olmadığını vurguladı.

Gamze Akkuş İlgezdi, geçen seneki desteklerde de bir çok ünlü tiyatronun destek alamadığını, onların yerine daha yeni kurulun ve piyasada tanınmayan tiyatrolara destek sağlandığını ortaya çıkarmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu