Gündem

Ortaköy’ün Halleri ve Beşiktaş Belediyesi

Şehirler meydanlarıyla, alanlarıyla, bulvarlarıyla, kültür ve sanat merkezleriyle ve sayabileceğimiz çok sayıdaki özellikleriyle anlamlandırabileceğimiz yaşam merkezleridir. Yaşayan insanların ekonomik durumlarından eğitim seviyelerine kadar bir çok etmen bu yerlerin gelişmesinde ilerlemesinde önemli katkılar sağlar.

Beşiktaş İlçesi de İstanbul’un gözbebeği en’leri ile öne çıkan en önemli ilçelerinden biridir. Türkiye sermayesinin önemli bir kısmının merkezi buradadır. Bankalar finans merkezleri, Üniversiteler, eğitim tesisleri, turizm tesisleri, neredeyse İstanbul’un tarihi kadar eski olan tarihi yapıları, boğaz ile olan coğrafi ilişkisi ilçeye değer katmaktadır.

Uzun yıllardır Beşiktaş Belediyesi CHP’lidir. Her defasında da çok yüksek oy oranlarıyla seçim kazanılmıştır. Neredeyse rakiplerin tamamı birleşip tek aday çıkarıp seçime girseler, hatta aldıkları her bir oy iki oy sayılsa yine de seçimi başka bir partinin kazanması mümkün gözükmemektedir.

Beşiktaş Belediyesinin şehre beldeye değer katan yukarıda saydıklarımızı ve daha bir çok yaşam ve faaliyet alanını korumak güzelleştirmek ve geleceğe taşımak gibi öncelikli bir görevinin olduğunu hatırlatmalıyız.

Örneğin Ortaköy hızla el atılması gereken yerlerden biridir. Çırağan sarayının yanında Dolmabahçe sarayı ile aynı Bulvar üzerinde Boğazın hemen kıyısında adeta bir çekim merkezidir. İl dışından veya başka ülkelerden gelen insanların mutlaka uğramak istedikleri oturup bir çay içmek istedikleri yerlerin başında gelmektedir.

Geçmişinde insanların çoluk çocuğuyla güvenle gidip gezip dolaştıkları simit yiyip çay içtikleri Ortaköy artık ellerin eline geçmiş. Bir tarafta varsılların yemek yedikleri restoranlar ve eğlence merkezleri ve hemen yanında toplumun her kesiminden insanların gidip gezip dolaşabilecekleri Ortaköy varken artık burası sığınmacıların, göçmenlerin istilasına uğramış adeta. Dükkanların bir çoğu Arap sermayesinin eline geçmiş. Cumhuriyet değerleriyle uyuşmayan çatışma halinde olan sığınmacıların oluşturduğu bir koloni iktidarının eline geçmiş.

Bu haliyle Ortaköy marka değerini kaybetmekte şehrin ve Beşiktaş’ın hak ettiği değerden uzaklaşmaktadır. Konuştuğumuz her esnaf veya burada dolaşan her vatandaş bu duruma çok ağır eleştiriler getirmektedir.

Kısacası Beşiktaş’ın CHP’li Belediye Başkanı Sayın Rıza AKPOLAT bu duruma el atmalı çözüm üretmeli

Ortaköy’e hak ettiği değeri yeniden kazandırmalı bu yozlaşmanın önüne geçmelidir.

Şairlerin, yazarların, aydınların, sanatçıların, üniversite öğrencilerinin, müzisyenlerin, sokak sanatçılarının, ev kadınlarının, işçilerin emekçilerin ve hatta sosyetenin birbirleriyle temas ettikleri, değip dokundukları iletişim olanağına kavuştukları beldenin tarihi ve kültürel geçmişiyle çatışmayan bir Ortakaöy’ü oluşturmak, inşa etmek ve buraları yeniden yerel halk ile buluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır Rıza Akpolat başkan.

Bize düşen duyduğumuzu gördüğümüzü yazmak, inancımız odur ki Beşiktaş Belediyesi Ortaköy’e el atacaktır. 

TÜRKİYE SOSYAL DEMOKRAT

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu