Gündem

Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye çağrı: İçinde bir damla millet sevgisi varsa…

TL’deki değer kaybı, döviz kurundaki sert yükselişin ardından muhalefet partileri harekete geçti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyeti, CHP Genel Merkezi’nde ağırladı. Görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü. CHP Genel Merkezi’ndeki görüşmenin ardından iki lider, ortak basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“11 Ağustos 2018’de bir ekonomik kriz çıkacağını açıklamıştım. Bir şey yapılmadı. Arkasından 18 Mayıs 2020’de ekonomik buhrandan nasıl çıkarız diye 16 maddelik bir açıklama yaptım. Ve geldik bu tablodan sonra kara kış fonu kurun, önlem alın diye çağrıda bulundum. Açık ve net piyasalarda yangın var. Piyasalar durmuş vaziyette, en küçüğünden en büyüğüne herkesin kafasında kocaman bir soru işareti var. Kimse önünü göremiyor. Bugün partide oturup toplantı yaptılar, neden daha önce toplanmadınız?

Türkiye Cumhuriyeti bir kişiye devredilebilir mi? Böyle bir devlet geleneği Mete Han’dan beri hiç olmamıştır. Fiyat istikrarından sorumlu kurum fiyat istikrarını sağlayamıyor. Yetkisi elinde alındı, kim aldı? Erdoğan aldı bir kararname ile… Böyle bir tabloyu görmedim, yaşamadım da. Öyle bir noktadayız ki, döviz kuru elektrik sayacından daha hızlı çalışıyor.

Bu kafayla bu ülkenin sorunlarını çözemezler, kapasiteleri yoktur. Fatura vatandaşa çıkıyor. Bu ülke bizim ülkemiz, başka gidecek bir yerimiz yok. Dolayısıyla bir araya gelmeliyiz. Türkiye’yi bu karanlık kuyudan çıkarmalıyız. Cumhuriyet’in bütün deneyimleri var, buradan çıkılabilir.

DEVLET BAHÇELİ’YE ÇAĞRI: SEÇİMİN YOLUNU AÇ

Erken seçim çağrısını yineleyen Kılıçdaroğlu, “Millete neden güvenmiyorsunuz. Millet bir daha sizi seçerse dönüp dersiniz ki ‘Ey Kılıçdaroğlu, bak sen söyledin seçime gittik, bir daha seçtiler beni.’ Oturur, gururlanırsın. Neden kaçıyorsun? Türkiye en temel krizlerinden birisini yaşıyor ve Türkiye yönetilmiyor, suçu dış güçlere atıyorlar. Sayın Bahçeli‘ye seslenmek isterim; içinde, yüreğinde bir damla millet sevgisi varsa seçimin yolunu aç kardeşim. Yazıktır, günahtır bu memlekete” dedi.

Davutoğlu: Türk lirasının değeri, Türk milletinin onurudur

Davutoğlu ekonomiye ilişkin “Artık bu yanlış yolda devam etmeyin” uyarısında bulunarak, “Türk lirasının değeri, Türk milletinin onurudur” dedi.  

Elinde dolar biriktiren seçkin kitle ile TL’yi cebinde taşıyan milyonlar arasında derin bir uçurumun doğduğunu vurgulayan Davutoğlu, tablonun sorumlusunun iktidar olduğunu ifade etti. Davutoğlu, “Her açıklama, bir füze gibi Türk ekonomisini vuruyor”  ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu