Gündem

Fahiş konut ve kira artışlarına dur denilsin

Gürsel Tekin: İktidar, sonunda kiracı ile ev sahibini de karşı karşıya getirdi!

Konut kiralarında fahiş artış nedeniyle son günlerde hem tahliye hem de kira tespit davalarında ciddi artışlar olduğunu belirten Gürsel Tekin, “Konut fiyatlarındaki yükselmenin ardından ev sahipleri eski kiracılarını dava ederek evlerini daha yüksek fiyattan kiraya vermek istiyorlar. Kira artışına karşı herhangi bir önlem almayan iktidar, sonunda ev sahibi ve kiracıyı ad karşı karşıya getirdi” dedi.

Kiralarla ilgili sorunun giderek arttığını aktaran Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gün pek çok şikâyet alıyorum. Kiralık eve yoğun talep olan bugünlerde ev sahipleri, kira gelirinin bölge ortalamasının altında kaldığını düşünüyorsa ve kiralama üzerinden 5 yıl geçtiyse hemen ‘kira tespit davası’ açıyor. Eğer, kira sözleşmesinin üzerinden 10 yıl geçmişse kiracının tahliyesini talep ediliyor. Fahiş konut ve kira artışlarına “dur” denilmediği takdirde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalacağız” ifadelerini kullandı.

Artan konut kredi faizi nedeniyle vatandaşın ev alımından uzaklaştığını ve kiraya yöneldiğini ifade eden Tekin, “Yakın zamanda okullar açıldı. Hem bu yıl üniversiteyi kazanan, hem de pandemi nedeniyle evini kapatan öğrenciler de ev arayışına girince, artan kiralar nedeniyle ev sahipleri eski kiracılarına “Ya fiyatı artır ya evden çık” baskısı yapıyor. Her gün yüzlerce şikâyet alıyoruz. Bu konuda çok geç kalmadan mutlaka bir denetime ve gözetime ihtiyaç var.” Değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu