Gündem

Bitlis Dernekler Federasyonunun tepkisi

Yenikapı Etkinlik Alanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan birçok ilin tanıtımlarının yapıldığı Tanıtım Günleri yapma yetkisinin İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile Valilik iznine bağlanmasının ardından Bitlis Dernekler Federasyonu olarak  14.12.2021 tarihinde yapmış oldukları izin başvurusunun 4 Ocak 2022 tarihinde ret edilmesi üzerine Bitlis Dernekler Federasyonu ve Federasyonu oluşturan dernek yöneticileri 13 Ocak 2022 Perşembe Günü yaptıkları basın açıklamasında taleplerinin ret edilmesinin arkasında olduğuna inandıkları kendisini ziyaret ettikleri sırada “ Bitlis Tanıtım Günleri’nin icrasının STKların işi olmadığını, programımıza kişisel olarak katılmayacağı gibi bölgedeki kurum ve bürokratların katılmasına müsade etmeyeceğini” belirten AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’i kınadılar.

 Yenikapı Etkinlik Alanında yapılan ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Emrah Taşer tarafından okunan basın açıklamasında “63 ilin tamamının müracaatları o ilin Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılarak belli tarihler için İBB tarafından yer tahsisi yapılmıştır. Bu illerden biri olan Bitlis adına Federasyonumuz müracaatta bulunarak 13-16 Ocak 2022 tarihleri için gün almıştır.

Bu süreçte Bitlis’in önemli STK’ları ile işbirliği yapılarak tam bir uyum içerisinde müşterek bir program akışı için hazırlıklara başlanmıştır. Bu kapsamda Federasyon adına bir heyet oluşturularak TBMM ziyareti gerçekleştirilmiştir. Bu ziyarette başta bölge milletvekillerimiz olmak üzere Bitlisli olup başka illerde milletvekilliği yapan diğer vekillerimiz de ziyaret edilerek davet edilmiştir. Özellikle Bitlis milletvekillerimiz Sn. Cemal TAŞAR, Sn. M.Celadet GAYDALI ve Sn. Vahit KİLER ile detaylı istişare arzusu ile meclis ofisleri ziyaret edilmiştir. Sn. M.Celadet GAYDALI ve Sn. Vedat DEMİRÖZ’ün yurtdışında olmaları sebebiyle sekreterlerine davetiyeler ve notlar bırakılmıştır. Sn. Cemal TAŞAR’a yapmış olduğumuz ziyarette göstermiş olduğu ilgi, samimiyet ve tevazudan dolayı ziyadesiyle mutluluk duyduk. Bitlis halkı için bu etkinlikte elinden gelen gayreti göstereceğini ve bir aksilik olmaması halinde belirtilen tarihte katılım sağlayacağını söyleyen Sn. Cemal TAŞAR’a bu vesileyle BİDEF ailesi olarak tekrar teşekkür ederiz.

 Üzülerek belirtmeliyiz ki; Sn. Vahit KİLER’e yapmış olduğumuz ziyarette programımıza yönelik tepkisel yaklaşımı bizleri üzmüştür. Bitlis Tanıtım Günleri’nin icrasının STK’ların işi olmadığını, programımıza kişisel olarak katılmayacağı gibi bölgedeki kurum ve bürokratların katılmasına müsade etmeyeceğini belirtmiştir. Kurumlarla koordinasyon ve uyum içerisinde çalışmaya hazır olduğumuzu belirtmemize rağmen, bu önerimizi ret eden sayın KİLER, “etkinlik günlerinde büyük rantlar döndüğünü ve bu rantın önünü açmayacağını” özellikle belirtmiştir. Bütün çaba ve gayretlerimize rağmen sayın KİLER’in tutumu değişmemiştir. Heyetteki arkadaşlarımız davetiye takdimini yaparak meclisten ayrılmışlardır.

Programımızın ikinci ayağı olan Bitlis gezimiz kapsamında Mülki İdari Amirleri; Valilik, Kaymakamlıklar, Belediyeler, İl Kültür Müdürlüğü, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları ziyaretleri yapılmıştır. Sn. Valimiz ile yapmış olduğumuz görüşmede, bölge milletvekillerinin fikrini almadan istişare etmeden bu yönde bir katılım, katkı veya destek verip veremeyeceklerini peşinen belirtemeyeceğini söylemiştir. Sn. Valimiz bir iki gün içerisinde gerekli görüşme ve istişareler yapılarak tarafımıza bilgi verileceğini belirtmiştir. Valiliğin görüşünü bekleme sürecindeyken ziyaretimizden iki gün sonra İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlanarak, Tanıtım Günleri etkinliğinin Valilik iznine bağlandığı duyurulmuştur. Genelgeden sonra Valiliğe müracaatta bulunduğumuz 14.12.2021 tarihli dilekçemizle yapmış olduğumuz izin başvurusu 4 Ocak 2022 tarihinde ret edilmiştir.

Birçok esnafımızın ürün stoku, lojistik ve geliş programı gibi temel hazırlıklar içerisinde olduğu bu süreçte, maalesef bazı mağduriyetlikler oluşmuştur. Her ne kadar ortada kurumumuzun iradesi dışında gelişen mücbir bir sebep olsa da, esnaflarımıza üzüntülerimizi bu vesileyle buradan belirtmek istiyoruz.

   Değerli hemşehrilerimiz ;

Bütün Bitlis Halkını ilgilendiren ve kronolojik olarak öyküsünü anlattığımız bu olayla ilgili kamu vicdanını yaralayan bazı sorular oluşmuştur:

  • Program akışımız ve hazırlıklarımız devam ederken, Sayın KİLER ile yapmış olduğumuz görüşme gününe kadar izin gerektirmeden yapılan ve o tarihe kadar birçok ilin yaptığı tanıtım günlerinin bizim girişimimiz sonrası ansızın genelge yayınlanarak Valilik iznine bağlanması tesadüf müdür?

   2- Sayın KİLER’in özellikle değindiği rant olgusuna istinaden sormak istiyoruz: Bugüne kadar yapılan Bitlis Tanıtım Günleri kimler tarafından nasıl yapıldı? Kimler tarafından nasıl bir rant elde edildi?

   Ayrıca Tanıtım Günlerinin önümüzdeki dönemde kimler tarafından hangi koşullarda yapılacağını yakınen takipçisi olacağımızı ve

bu süreçle ilgili hukuki zeminde haklarımızı arayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” sözleri yer aldı.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu