İstanbul

5 yıldır eksik yazılan KDV fark tutarı faturalara yansıtılacak

İSKİ: “İnsani Su Hakkı” kapsamında ücretsiz olarak verilen su abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak. Toplanacak para Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacak.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığı’nın inceleme raporu doğrultusunda, “Bakım Bedeli” üzerinden eksik alınan KDV’lerin abonelerin faturalarına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacağını duyurdu. İSKİ toplanacak paranın Maliye Bakanlığı’na aktarılacağını bildirdi.

İSKİ’den yapılan açıklama şöyle:

“Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığı’nın inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında tahsil edilen “Bakım Bedeli” üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun eksik yapıldığı tespit edilmiştir. 

Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara “İnsani Su Hakkı” kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Bu sebeplerle bahse konu KDV’lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu