GündemYerel

Başkan Ateş, Buğday tarlasından yetkililere seslendi: Fatura yine çiftçilere kesildi

CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş, buğday tarlasında, iktidarın buğday taban fiyatına yaptığı yüzde 12’lik zammın çiftçileri tatmin etmediğini ve mevcut ekonomik koşulların üreticileri daha da zorladığını belirterek, “Fatura yine çiftçilere kesildi. Bu zam yetmez” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş, buğday tarlasında açıklanan alım fiyatlarına tepki gösterdi. Artan maliyetler karşısında üreticinin yaşadığı zorluklara vurgu yapan Başkan Ünal Ateş şunları söyledi: “Çiftçi bir yıl boyunca çalıştı, didindi. Buğdayı hasat edecek duruma getirdi. Çiftçi de büyük bir umutla bekledi. Neydi umudu bir yıl boyunca emek verdiği bu buğdayı hasat edip, satmak. Fakat istenilen olmuyor. Ekonomiyi bu hale getiren iktidar bütün sorumluluğu ve yükü yine üreticinin sırtına yüklüyor. Fatura yine çiftçilere kesildi, buğday taban fiyatı açıklandı. Bir önceki yıla göre yüzde 12 zam verdiler. Bu zam yetmez” dedi.

ÇİFTÇİ HER GEÇEN GÜN ZARAR EDİYOR

Çiftçiye de seslenen Başkan Ateş, “Şimdi ben iktidara soruyorum: Bu buğdayı ekebilmek için traktöre koyulan mazot bir yılda yüzde kaç arttı? Yüzde 116. Tohum yüzde 50, gübre yüzde 32, ilaç yüzde 60, işçilik yüzde yüzden fazla. Her şey bu kadar zamlanmışken, üretici sizin verdiğiniz taban fiyatla nasıl üretecek? Bu buğdaylar satılsa bile üretimindeki gideri karşılayamıyor. Çiftçi bırakın kâra geçmeyi, her geçen gün zarar ediyor. Ben buradan iktidara sesleniyorum: Aldığınız yüzde 12’lik zammı başınıza çalın. Çiftçiyi sokağa çıkamaz, tarlaya giremez hale getirdiniz. Ey çiftçi kardeşim, siz de böyle sustukça, olaylara ses çıkarmadıkça böyle yüzde 12’lik zamla geçiştirilirsiniz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu