Gündem

1 Mayıs tarihi sınıfsal mücadelenin tarihidir

Arzu Çerkezoğlu...

“1 Mayıs tarihi sınıfsal mücadelenin tarihidir”

44 yıl önce Kanlı Pazar olarak hatırlanan 1 Mayıs 77’de yaşamını yitirenleri anmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ( Türk Tabipler Birliği) temsilcileri Taksim Kazancı Yokuşu’nda buluşarak saygı duruşunda bulunarak ardından yokuşun başındaki anıta karanfil bıraktılar.

Hatırlanacağı üzere 1 Mayıs 1977 günü İşçi Bayramı’nı kutlamak üzere çeşitli illerden İstanbul’a gelenler ile birlikte yaklaşık 500 bin kişi Taksim Meydanındaki kutlamalara katıldı. Katılımın yüksek olması sebebiyle kortejlerin alana girmesi uzun sürmüş, konuşmalar da uzamıştır. Saat 19.00 sularında dönemin DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler konuşmasının sonuna geldiğinde etraftan silah sesleri duyulmaya başlandı. Sular İdaresi binasının üstünden ve meydandaki otelin çeşitli katlarından açılan bu ateş sonucu insanlar panik halde kaçışmaya başladı, kısa bir süre içinde Intercontinental Oteli’nin (Bugün The Marmara Oteli ) de üst katlarından da ateş açılmıştı.

İnsanlar panik halde kaçmaya çalışırken polis de ses bombaları ve panzerlerle kalabalığa müdahale etmeye başladı. Kalabalık, kaçmak için özellikle Kazancı Yokuşu ‘na yöneldi ancak burada bulunan bir kamyonun yolu tıkaması yığılmaya ve buna bağlı ezilmelere sebep oldu. 28 kişi ezilme ya da boğulma nedeniyle, 5 kişi silahla vurulma nedeniyle, 1 kişi de panzer altında kalarak toplamda 34 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 130 kişi de yaralandı. DİSK ‘in yayınladığı listede ise 36 kişinin öldüğü belirtilmişti.

Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs 1977’deki miting sırasında kimlerin başlattığı resmi olarak belirlenemeyen ve failleri bulunamayan kargaşada bir kısmı aldıkları kurşun yarası çoğunluğu da ezilerek ölen 36 kişi ölmüştü. ( Nazan Ünaldı, Jale Yeşilnil, Meral Özkol, Tevfik Beysoy, Ercüment Günkut, Hüseyin Kırkın, Bayram İyi, Nazmi Arı, Hiket Özkürkçü, Ahmet Gözükara, M. Atilla Özbelen, Mehmet Ali Genç, Bayram Sürücü, Kenan Çatak, Özcan Gürkan, Hülya Emecan, Karabet Akyan, Rasim Elmas, Ali Yeşilgül, Mustafa Ertan, Diran Nergis, Kıymet Duman, Ömer Narman, Kahraman Alsancak, Ziya Baki, Aleko Konteus, Hacer İpek Sarman, Bayram Çıtak, Hasan Yıldırım, Niyazi Darı, Leyla Altıparmak, Hamdi Toka, Sibel Açıkalın, Mustafa Elmas, Yücel Elbistanlı ve Kadir Balcı)

29 Nisan 2021 Perşembe Günü saat 11.00’de Kazancı Yokuşu’ndaki anmada katılımcılar adına ortak açıklamayı yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “44 yıl önce 1 Mayıs 1977’de burada bu meydanda arkadaşlarımızı yoldaşlarımızı kaybettik. Bu ülkede 1 Mayıs’ın tarihi sınıflar mücadelesinin tarihidir. 1 Mayıs 1977’den 10 Ekim’e yitirdiğimiz tüm arkadaşlarımıza sözümüz yaşanan tüm zorluklara rağmen barış ve demokrasiye sahip çıkmak onların anılarına sahip çıkmaktır” dedi.

Katılımcıların 1 Mayıs ile ilgili sloganları eşliğinde konuşmasını sürdüren ve “Türkiye işçi sınıfının sorunlarının derinleştiği bir dönemde 1 Mayıs’ı karşıladıklarını söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “AKP’nin pandemi politikaları işçiyi, emekçiyi koruyan değil patronları ve onların çıkarlarını koruyan politikalar oldu. İşçiler emekçiler virüs ile burun buruna çalışmaya mahküm edilirken bir avuç sermaye karlarına kar katıyor” dedi.

“Çarkların durması toplumsal hareketliliğin sınırlandırılması şarttır. Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne derhal son verilmelidir. İşsizlik sigortası fonu işçilere harcanmalı patronlara verilen desteklere son verilmelidir. Asgari ücret vergiden muaf tutulmalıdır. Adaletli bir vergi sistemi istiyoruz. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. Kadınlar olarak pandeminin bütün sonuçlarını en ağır biçimde hissetmektedir. 6284 sayılı yasa uygulanmalıdır“ derken 1 Mayıs 1977’de katledilenlerin isimleri tek tek okunurken katılımcılar ise “burada” diyerek karşılık verdiler.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, KESK ve TMMOB yöneticileri, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, çok sayıda siyasi parti temsilci ve yöneticisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Musa Piroğlu, Züleyha Gülüm, Sezai Temelli, Serpil Kemalbay, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Dr Ali Şeker, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nevzat Karataş, CHP Küçükçekmece İlçe Örgüt Üyesi, CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Üyesi ve DİSK İstanbul 2.Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi, CHP Beyoğlu Belediye ve İBB Meclis Üyesi Süleyman Solmaz, CHP Kağıthane İlçe Örgüt Üyesi ve DİSK Emekli Sen Kağıthane –Eyüp Şube Başkanı Hikmet Yıldız, CHP Küçükçekmece İlçe Örgüt Üyesi ve DİSK-Emekli Sen Küçükçekmece Şube Başkanı Erdinç Aslan, CHP Şişli İlçe Örgüt Üyesi Mahmut Aytaç’ta katılanlar arasındaydılar.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu