Gündemİstanbul

Validebağ’da direniş kazandı. Mahkeme ihaleyi iptal etti

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 1’inci derece doğal ve tarihi sit alanı olan Validebağ Korusu‘nda AKP’li Üsküdar Belediyesi‘nin yapmak istediği “Rehabilitasyon Projesi” ihalesi İstanbul 11’inci İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. 

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda yaptığı ihaleyi Av. Onur Cingil tarafından yargıya taşınmıştı. İstanbul’un Üsküdar ilçesi Altunizade Mahallesinde bulunan 1’inci derece doğal ve tarihi sit alanı olan Validebağ Korusu’na yapılmak istenen proje 23 Haziran 2021 tarihinde İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurulma kararı verilmişti.

“Mahkeme projeyi iptal etti”

İstanbul 11. İdare Mahkemesi ise Validebağ Korusu‘na yapılmak istenen projenin iptaline karar verdi. Projenin iptaline karar veren mahkeme, proje ile uygulanması telafisi güç zarar doğurabileceğinin altı çizildi. Korunun önemine dikkat çekilen kararda, projenin hukuka aykırı olduğu bir kez daha belirtildi.

“VALİDEBAĞ KORUDUR, KORU KALACAK”

Davanın Av. Onur Cingil, mahkeme kararını sosyal medya hesabından paylaştı: 

“Çok şükür Validebağ Korusu’nu koruduk. Validebağ Korusu’nun talanı anlamına gelen Üsküdar Belediyesi’nin yapmış olduğu ihaleyi iptal ettirdik! Bilmiyorum kaç sıfır oldu Üsküdar Belediyesi? Üsküdar, İstanbul ve ülkemize armağan olsun! Validebağ Korudur; Koru Kalacak!” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu