Gündem

Teoman Sancar “Çiftçiye kim sahip çıkacak”

Teoman Sancar “ Çiftçiye kim sahip çıkacak”

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Plan Bütçe Komisyonu’nda isyan etti: “Sözleşmeyle su satmışsınız, parasını peşin almışsınız, umurunuzda değil. Çiftçiye kim sahip çıkacak?”

DSİ’nin yönettiği Sulama Birliği, parasını peşin aldığı halde, çiftçinin suyunu vermedi. Sulanamayan mısır kurudu. Rekolte 10’da 1’e geriledi.

VEBALİ ÜZERİNİZDE

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşlarının 2021 yılı bütçelerinin görüşmeleri esnasında söz alan CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Denizli çiftçisinin mağduriyetini anlattı, “Çiftçilerinin vebali, hakkı, hukuku sizin üzerinizde. Size güvenip sözleşmeye imza attılar” dedi.

ÇİFTÇİYİ PERİŞAN ETTİLER

ÇiftçiDenizli’de Çal’a bağlı İsabey, Denizler, Mahmutgazi ve Yazır köyleri ile Baklan Ovası’nın bir kısmında toplam 55 bin dekar ekili tarla bu yıl ikinci ve üçüncü sularını alamadı. Bölgeye su veren ve DSİ tarafından yönetilen Toprak Sulama Birliği, 900’ün üzerinde çiftçi ailesinden mart ayında peşin aldığı sulama parasını geçmişten gelen elektrik borçlarını ödemede kullandı. Ayçiçeğinin yanı sıra yemlik mısır, yonca ve benzer ürünler eken köylüler ürünlerinin büyük bölümünü kaybetti.

VİZONTELE SAHNESİ GİBİ

Denizli’nin ilçelerinde yaşanan olayı Vizontele filmine benzeten Sancar şöyle konuştu:

“Bugün göleti olan bir tüccar gitse, o bölgede “Ben bu göletten su vereceğim.” dese, vatandaştan parasını peşin toplasa ve bu çiftçiyi dolandırsa bu hangi ceza hukukuna girer? Bu resmen dolandırıcılık olur Sayın Bakan. Ve Devlet Su İşlerine sorduğumuzda ne diyor, biliyor musunuz? Bakın, makbuzlar burada. “Parayı aldık.” diyor. “Niye suyu vermediniz?” diyorum, “Yağmur yağmadı.” diyor. “Niye parayı iade etmiyorsunuz?” diyorum ben. “Elektriği ödedik.” diyor. Ya, böyle bir devlet anlayışı olur mu Allah aşkına? Yani bu kurnaz tüccar, müflis tüccar zihniyetiyle Devlet Su İşleri, Tarım Bakanlığı yürüyebilir mi? Sonuna kadar konunun takipçisi olacağız.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu