Gündem

Özel, Uzunköprü’de: “Parayı 5’li çetelere bulup emekliye ver deyince yok diyen Erdoğan’a oy moy yok”

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Edirne Uzunköprü’de yaptığı konuşmada, “Burası pirinçle geçinen bir yer ama geçen sene sizin ürettiğiniz pirinci almak yerine yurtdışından tam 500 bin ton pirinç ithal ettiler. Bu 500 bin ton ithalat Cumhuriyet tarihinin rekorudur. Oradan 50 bin ton ithal edince pirincin fiyatı da piyasası da bu hale geldi. Kendi pirincini almayan, Uzunköprü’nün, Edirne’nin pirincine sahip çıkmayan yurtdışından rekor ithalat yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Yazıklar olsun” ifadesini kullandı. Özel, “Bu seçimde AKP oy alırsa önümüzdeki dönem 1 Nisan’dan sonra kemer sıkma geliyor, sıkı para politikası geliyor, acı reçete, acı ilaç geliyor. Bunun hepsini Tayyip Bey yine 5’li çetelere, zengin müteahhitlere, saray müteahhitlerine içirmeyecek. Yine emekliye içirecek. Yine işçiye, çiftçiye memura esnafa içirecek” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde halk buluşmasına katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada, “Merhaba akrabalarım merhaba. Selanikliler merhaba. Anneannemin kardeşleri merhaba. Uzunköprü’yü çok seviyorum. Özlem Başkan geçen sefer aday olduğunda bana bir telefon açtı. Ben geçen seçimde 60 günde 41 ilde 249 aday tanıttım. 248’di. Özlem Becan aradı beni Uzunköprü’ye gelirseniz, seçimi alacağım dedi. Omzuma çok büyük yük vurdu. Ben o sıkışık programda, bir gecenin saat böyle 21.30, 22.00’de Uzunköprü’ye geldim” ifadesini kullandı.

“HELAL OLSUN ÖZLEM BAŞKANIMA”

“O tarihi köprüden yürüyerek geçtik, kahvelerin arasına geldik. İki tane kahve masasının üzerine çıktım işte bu kadar bir insana bir konuşma yaptım” diyen Özel, “O gün bu kadardık şimdi işte bu kadarız. Helal olsun Özlem Başkanıma, helal olsun Uzunköprü’ye. O gün Özlem Başkanın videosunu oğlu çekiyordu, fotoğrafını gelini çekiyordu, dronunu eşi uçuruyordu, minibüsü eşi kullanıyordu. Bir de güzel şarkı yapmışlardı ben o şarkıyı her gittiğim yerde adaylara dinletiyordum. Özlem Becan diye bitiyordu. Var mı o şarkı yine? Bir yerden çalsınlar duyalım, nerede aracınız? Çalın bir duyalım bakalım bu Özlem Becan’ın şarkısını. Uğurlu şarkıyı çalın bir duyalım” ifadelerini kullandı. Özel, şunları kaydetti:

“RAKİPLER BİR OYUN OYNAMAYA ÇALIŞIYORLAR”

“Ne diyor, rekor kıracağız diyor. Zaten ben geçen sefer seçimi kazanmak için geldim. Söz verdiği gibi kazandı. 5 sene boyunca çalıştı. Ben bir göz ucuyla hep burayı izledim. Her seferinde başkan nasıl gidiyor, söz verdik dedim, hep bana dedi ki çok çalışıyoruz. Şöyle baktım, kreşler yaptı. Kadın emek pazarı yaptı. Terminal binası söz vermişti, yaptı. Engelsiz yaşam evi söz vermişti yaptı. Kadın faaliyet evini yaptı. Festival yaptı. Arıtma tesisini yaptı. Bir de Türkiye’ye örnek bir projeyle alzheimer hastaları için takip sistemi yaptı. Daha ne yapsın? Helal olsun, helal olsun. Biz kendisinden çok memnunuz, çok razıyız, çok seviyoruz. Bu ikinci dönemde de çok daha iyi işler yapacak. Ama bir yandan da karşısındaki rakipler bir oyun oynamaya çalışıyorlar. Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de 79 vilayette koca koca resimler, İstanbul’u bir görün, bütün Türkiye’yi bir görün her yerde dolu. İki yerde Tayyip Bey’in resmi yok. Bir İzmir’de yok bir de Edirne’de yok, Uzunköprü’de yok.”

“ERDOĞAN’IN ADAYI OLDUĞUNU GİZLEMEK İSTİYOR”

“Efendim, ampul, adaylarının hepsi, rozetleri var burada, afişlerinde ampul var iki şehirde yok. Bir İzmir’de yok bir Edirne’de yok, Uzunköprü’de yok. Neden? Güya rozeti koymayarak Ak Partili olduklarını, Tayyip Erdoğan’ı koymayarak Erdoğan’ın adayı olduklarını gizlemek istiyorlar. Ak Parti’nin adayı Mustafa Bey. Mustafa Bey sen burada gelip oy istiyorsun da adaşın Mustafa Kemal Atatürk’e iki ayyaş diyen adamın partisinde ne geziyorsun o zaman? Gizlediği adam Atatürk’e iki ayyaş der. Koştura koştura yanına gittiği, elini eteğini öptüğü fesli Deli Kadir, ‘Keşke Yunan kazansaydı’ der. Türk ordusunun zaferini, Kurtuluş Savaşını hiç olmamış sayarlar, Uzunköprü’ye gelince Tayyip Bey’i saklarlar. Hadi oradan, hadi oradan. Biz Selanikliyiz kardeşim öyle mi? Ben Kırcasalih adayımız Hüseyin Tütüncü’ye de Özlem Becan’a da elbette destek veriyorum ama onlar benim adayım, sizin adayınız ama onlar Atatürk’ün iki büyük eserimden biri dediği CHP’nin adayları. O yüzden sen ‘CHP çöptür, çukurdur’ diyeceksin, Atatürk’e, emanetine, hatırasına saygısızlık edeceksin, sonra Tayyip Bey’in resimlerini saklayıp, ampulleri söndürüp Uzunköprü’den oy isteyeceksin. Vallahi bizim kökümüz Selanik, Selaniklinin partisini kimseye yedirmeyiz kimseye.”

“ERGENE’DE ARTIK YAŞAM BİTTİ”

“Bir de Ergene meselesi var. Geçmiş dönem milletvekillerimiz de bu dönem milletvekillerimiz de Ergene’deki bu inanılmaz kirliliği gündeme getiriyorlar. Ergene’de artık yaşam bitti, ölüm nehri haline geldi. Ergene bu kadar kirlendiği için hem Uzunköprü en çok etkilenen ilçe. Tarımı etkileniyor. Türkiye’deki pirincin yüzde 40’ını üreten Edirne’yken, Uzunköprü’yken maalesef çok büyük sıkıntılar, çok büyük ızdıraplar çekiyoruz. Ergene ile ilgili yapacak bir şey kalmadı artık şu Ergene meselesine hükümet bir şey yapmıyor. CHP olarak Eskişehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen partinin eşgüdüm eğitim ve denetimden sorumlu genel koordinatörü oluyor 1 Nisan’dan itibaren. Nisan ayı içinde gelecek belediye başkanlarımızla toplanacak, nasıl Porsuk’u bugünkü haline getirdiyse Ergene için hep birlikte çalışacağız. Tabi burası pirinçle geçinen bir yer ama geçen sene sizin ürettiğiniz pirinci almak yerine yurtdışından tam 500 bin ton pirinç ithal ettiler. Bu 500 bin ton ithalat Cumhuriyet tarihinin rekorudur. Oradan 50 bin ton ithal edince pirincin fiyatı da piyasası da bu hale geldi. Kendi pirincini almayan, Uzunköprü’nün, Edirne’nin pirincine sahip çıkmayan yurtdışından rekor ithalat yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Yazıklar olsun.”

“ENFLASYON TÜİK’E GÖRE YÜZDE 48, GERÇEKTE YÜZDE 120”

“Şimdi tabi Uzunköprü’de de baktım emekli çok. Tayyip Erdoğan ilk geldiğinde emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti. Doğru mu? Şimdi asgari ücretin yüzde 60’ı. Yani eski hesap olsa, Tayyip Bey’in geldiği gün, Ecevit’in bıraktığı gün olsa bugün en düşük emekli maaşı 26 bin lira olacak ama 10 bin lira. Geçen sene 7.500’dü ve enflasyon resmi rakama göre kime göre TÜİK’e. TÜİK ne demek? Tayyip’i Üzmeyen İstatistik Kurumu. TÜİK’e göre yüzde 68, gerçekte yüzde 120, emekliye zam yüzde 33. Emekliyi ezdirmeyeceğim diyordu emekliyi perişan etti. Tayyip Bey geldiğinde Muammer Amca 4 bin lira fazla alıyordu asgari ücretten, kat kat fazlaydı. Muammer amca en düşük emekli maaşını çekip kuyumcuya gittiğinde 8 çeyrek altın alıyordu. Şimdi gittiğinde 2.5 çeyrek altın alıyor en düşük emekli maaşı. Tayyip Bey geldiğinden bugüne Muammer Amcanın cebinden her ay 5.5 çeyrek altın düşüyor. Bir çeyrek altın kaybetsen bütün Uzunköprü’yü gezersin nerede kaybettim bunu diye. Tayyip Erdoğan başa geldi diye 5.5 çeyrek altın kaybediyoruz. Bir sefer değil. Her ay, her ay her ay. Bu yüzden bu işe bir dur demek lazım.”

“ERDOĞAN 31 MART’TA SANA OY YOK”

“Emekli ikramiyesi ilk verildiğinde bin liraydı. Az dedik, bir maaş ver dedik. Bunu biz söyledik bir asgari ücret vereceğiz dedik, dinletemedik. Biz de beğenmedik bin lirayı. O gün 24 kilo dana kıyma alıyordu. Bugün verilen 3 bin liralık emekli ikramiyesi 6 kilo dana kıyma alıyor. 2018’den 2024’e 6 yılda, önümüz Ramazan, emeklinin bayram ikramiyesindeki kaybı 18 kilo kıymadır. Emeklinin dolabından, mutfağından, sofrasından, evladının torununun kursağından 18 kilo dana kıymayı çaldı bu iktidar, yazıklar olsun. Bu yüzden biz şunu açıkça söylemek durumundayız. 31 Mart seçimi evet bir yerel seçim. Evet kreşler yapılmış, arıtmalar yapılmış, tesisler yapılmış, hizmetler yapılmış, sizin teveccühünüz sağlanmış ama tüm siyasi partilerdeki emeklilere, çiftçilere, işçilere, yoksullara, esnaflara haber verin eğer bu seçimde Ak Parti oy alırsa önümüzdeki dönem 1 Nisan’dan sonra kemer sıkma geliyor, sıkı para politikası geliyor, acı reçete, acı ilaç geliyor. Bunun hepsini Tayyip Bey yine 5’li çetelere, zengin müteahhitlere, saray müteahhitlerine içirmeyecek. Yine emekliye içirecek. Yine işçiye, çiftçiye memura esnafa içirecek. Tayyip Bey’e bir sarı kart göstermenin, bir dur demenin zamanıdır. Onun için 31 Mart’ta Uzunköprü’nün emeklisi, çiftçisi, esnafı herkese soruyorum, 31 Mart’ta parayı 5’li çetelere müteahhitlere bulup, emekliye ver deyince yok diyen Tayyip Erdoğan’a 31 Mart’ta oy var mı? Tayyip Bey madem emekliye para yok, madem pirinç üreticisine, ayçiçeği üreticisine, buğday üreticisine para yok, 31 Mart’ta da sana oy moy yok.”

“ESKİ DOMUZ BAĞCILARI YANLARINA ALDILAR”

“Şimdi Tayyip Bey biliyorsunuz MHP’yle birbirlerine sarıldılar. Yanlarına Hüdapar’ı aldılar. Eski domuz bağcılar vardı ya Hizbullahçılar. Onların ne kadar avukatı varsa Hüdapar’da. Ceza almışlarını affettiler, kimini belediye başkan adayı kimini milletvekili adayı yaptılar. Kadınlara diyorlar ki ‘bekar kadınları sahiplendirmek lazım…’ Bu kadar kötü insan bir araya geldi. Tayyip Bey, Devlet Bey bunları da yanlarına aldılar bir korku ittifakı kurdular. Korkutarak, tehdit ederek, şantaj yaparak oy toplamaya, iktidarlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Hatay’a gidip depremzedeye diyor ki boynun bükük kaldı oy vermezsen yine kalır diye şantaj yapıyorlar. Ordu’da bize oy vermeyene doğalgaz yok diyorlar. Bu tehdit ittifakına karşı daha büyük, daha güçlü bir ittifaka ihtiyaç var. Biz, o ittifakın içindeyiz. Korku ittifakının adı Cumhur İttifakı, bizim ittifakımızın adı Türkiye ittifakı.”

“TÜRKİYE İTTİFAKI KAZANACAK, TÜRKİYE KAZANACAK”

“Bu ittifakın içinde aslan sosyal demokratlar var. Gönlünde, geçmişte ya da hala yakasında güneş olan iyi insanlar var. Milliyetçi demokratlar var. Onlara da bir alkış yapın. Eskiden bunlarla beraber de olsa bunlar gömleği çıkardı. Gömleği çıkarmayan, yalandan korkan muhafazakar demokratlar da Türkiye ittifakında var. Bir alkış da onlara alalım. Kürtüyle Türküyle Lazıyla Çerkeziyle Anadolusuyla Trakyasıyla bu güzel memleketin bütün güzel insanları var. Cumhur İttifakının rengi gri. Kara bir renk. Korkutmaya uğraşıyorlar. Bizim rengimiz ay yıldızlı al bayraktan. Kırmızı ve beyaz. En büyük Türkiye. Türkiye ittifakına güveniyoruz. Türkiye ittifakı kazanacak. Türkiye kazanacak. Özlem Becan kazanacak, Uzunköprü kazanacak. Hüseyin Tütüncü kazanacak, Kırcasalih kazanacak. Türkiye ittifakı kazanacak, Türkiye kazanacak. İşimiz gücümüz Kırcasalih. İşimiz gücümüz Uzunköprü, işimiz gücümüz Türkiye. Hepinizi çok seviyorum. Çok çalışın, rekorları kıra kıra bu seçimi kazanın. Selanik’in güzel insanları hepinize selam olsun. Sağ olun, var olun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu