Gündem

İskencedere’de Rize doğasına işkence

İskencedere’de Rize doğasına işkence

Dünya Koruma Vakfı (WWF) tarafından dünyada biyolojik çeşitlilik açısından korumada öncelikli 200 ekolojik alandan biri olarak belirlenmiş olan bitki türü ve yaban hayatına ev sahipliği yapan Fırtına, Senöz, Hemşin Çağlayan, Arılı ile birlikte anılan İkizdere’de İskencedere vadisinde açılmak istenen yeni taş ocakları 14 Kasım 2020 Cumartesi günü Kadıköy İskele Meydanında İstanbul Rize Masası tarafından düzenlenen basın açıklaması ile protesto edilmesine rağmen 21 Nisan 2021 tarihinde AKP’ye yakınlığı bilinen Cengiz İnşaat ekipleri Rize İkizdere’deki İskencedere Vadisi’ne jandarmayla girip taşocağı çalışmalarına başladı.

CHP’lilerin de destek verdiği köylüler iş makineleri önünde direnişe geçti. Şirket, jandarma desteği ile önceki gün bölgeye girerek direnen yurttaşların üzerine kepçe sürerken dün de alanda bekleyenlere jandarma ve polis tarafından müdahale edildi. Yurttaşlar kepçenin önünde dursa da İskencedere Vadisi’ne girmesine engel olamadı. Polis ve jandarma, barikatlar kurarak vadiyi araç ve yaya trafiğine kapattı.

Hatırlanacağı üzere Rize İyidere lojistik liman ihalesini kazanan Cengiz İnşaat tarafından liman yapımında kullanılacak olan taş kaynağı için İkizdere İskencedere Vadisinde taş ocağı ve kırma eleme tesisinin kurulmak istenmesi bölge halkının başvurusu sonrası mahkeme kararı ile durdurulmuştu.

Ardından Cengiz İnşaat tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yapılan yeni başvuru ile alınan ruhsat ile daha önce 100 000 ton taş çıkarılma projesi 15 724 800 tona çıkarılmış Bakanlık bununla da kalmayarak vadinin devamında bulunan Şimşirli Köyüne de aynı tonajda taş ocağı ruhsatı vermişti. Böylece toplam yıllık 31 509 600 ton taş çıkarılması planlanan bölge tamamen yok olmaya aday bölge için tepkilerini dile getiren İstanbul Rize Masasının basın açıklamasını CHP Kadıköy eski İlçe Başkanı, CHP İstanbul eski İl Başkan Vekili Necati Ekşi okurken CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, 2014-2019 Dönemi Kadıköy Belediye Meclis Üyeleri  Emel Hubay, Sema Sezgintüredi, CHP Kadıköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özsaraç’ta katılarak destek veren isimler arasında idiler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu