İstanbul

İBB Meclisi’nde “Topal ördek” dönemi bitti, CHP ilçe sayısında AKP’yi geçti

CHP, dün yapılan seçimlerde İstanbul’da 2019 seçimlerinde ilçe belediye sayısını resmi olmayan sonuçlara göre, 25’e çıkardı. CHP, AKP’de olan Üsküdar, Sancaktepe, Beyoğlu, Tuzla gibi ilçelerde seçimi kazandı. MHP’nin İstanbul’daki tek belediyesi olan Silivri’de de kazanan CHP’nin adayı oldu.

AKP’nin 17 bakan ile İstanbul’da seçim kampanyası yürütmesine karşın CHP, 2019’da aldığı oyun üzerine çıktı. 31 Mart yerel yönetim seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, İstanbul’da kazanan CHP oldu. CHP, büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde İstanbul’da 4.433.015 oy alırken, AKP ise 3.431.589 oy aldı. Böylece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde 2019’da 806 bin olan oy farkı bu seçimde 1.001.426’ya yükseldi.

BELEDİYE MECLİSİ’NDE ÇOĞUNLUK SAĞLANDI

İstanbul’da birinci parti olan ve birçok yeni ilçeyi partisine katan CHP, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de çoğunluğu elde ederek elini rahatlatmış oldu. 2019 yerel seçim sonuçlarına göre, İBB Meclisi’nde çoğunluk AKP’de bulunuyordu.

31 Mart 2024 yerel seçimleri sonuçlarına göre İBB Meclisi üye sayısı şöyle: 

CHP: 184
AKP: 130
MHP: 2

Rakibine büyük fark atan Ekrem İmamoğlu, böylece Meclis çoğunluğunu da sağlayarak zaferini pekiştirmiş oldu.

İSTANBUL’DA CHP’NİN KAZANDIĞI İLÇELER

Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Çatalca, Çekmeköy, Esenyurt, Eyüpsultan, Gözaosmanpaşa Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Şile, Şişli, Tuzla ve Üsküdar.

TOPAL ÖRDEK NE DEMEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019’daki İstanbul seçimleriyle ilgili “Çoğunluğu bizde. Bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek” ifadelerini kullanmıştı. Başkanlık sistemiyle yönetilen Amerika Birleşik Devletleri’nde başkan ile Kongre’nin çoğunluğunun aynı partiden olmaması durumunda başkan için “topal ördek” kavramı kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu