Gündem

Gürsel Tekin’den Milli Eğitim Bakanına dokuz soru

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GÜRSEL TEKİN’DEN MİLLİ EĞİTİM BAKANINA DOKUZ SORU…

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin coranavirüs nedeni ile sekteye uğrayan ve doğal sonucu olarak da bundan en fazla etkilenen gurupların başında gelen öğrenci ve öğrenci velilerinin sorunlarını dile getirerek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a cevaplandırması için meclis’e 9 maddelik soru önergesi sundu.

CHP’l Tekin önerge öncesi yaptığı açıklamada ” salgınla mücadele sürecinin belki de en çok etkilediği kitle öğrenciler ve elbette veliler. Çünkü, Covid-19 salgını nedeniyle, 16 Mart 2020 tarihinden itibaren okul öncesinden yükseköğretime kadar Türkiye’de bulunan tüm eğitim öğretim kurumlarının faaliyetlerine ara verildi. Bu süreçte açıklık getirilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor; öncelikle okulların eylüle kadar açılmayacağı netleşti ama bu süreçte okula gidemeyen öğrencilerin servis ve yemek ücretleri ile ilgili herhangi bir netleşme yok! özel okul tartışması da devam ediyor. Hatta şu günlerde yeni bir boyut kazandı. Zira veliler, öğrencilerin okula gitmediği 3 ay için ücret iadesi beklerken yeni yıl için zamla karşılaştığını” belirtti.

Kesintiye uğrayan eğitim süreci hakkında da düşüncelerini paylaşan ve bu konuda açıklamasını sürdüren Gürsel Tekin “diğer bir husus ise, yaz tatilinde uzaktan eğitim faaliyetlerine devam edilecek mi? Edilecekse ne zamana kadar? Aynı zamanda, uzaktan eğitim faaliyetlerinden beklenen verim alınmış mıdır? Yaklaşık iki buçuk aydır evinde olan öğrencilerimize kitap desteği sağlanmış mıdır? Salgın sürecinde öğrencilere bilgisayar, tablet ya da teknik donanım desteğinde bulunulmuş mudur? Gibi sorular milyonlarca öğrenci ve veli tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. Sayın Bakandan kamuoyunun aydınlatılması adına yanıt bekliyoruz” diyerek ve soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

Zorunlu eğitim kapsamında kaç öğrenci uzaktan eğitim faaliyetlerine katılmıştır?

Uzaktan eğitim faaliyetlerinden beklenen verim alınmış mıdır? Bu hususta bir ölçme-değerlendirme yapılmış mıdır?

Zorunlu eğitim kapsamında interneti, bilgisayarı ya da televizyonu olmayan kaç öğrenci bulunmaktadır?

Yaz tatilinde uzaktan eğitim faaliyetlerine devam edilecek midir?

Salgın sürecinde kaç öğrenciye bilgisayar, tablet ya da teknik donanım desteğinde bulunulmuştur?

Yaklaşık iki buçuk aydır evinde olan öğrencilerimizin kaçına kitap desteği sağlanmıştır?

Bu süreçte okula gidemeyen öğrencilerin servis ve yemek ücretleri ile ilgili herhangi bir tedbir alınmış mıdır?

Salgın sürecinde özel öğretim kurumlarına nakdi ya da ayni destek verilmiş midir?

Özel öğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin okul ücretleri ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmış mıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu