Gündem

Erkan Baş’tan TÜGVA tepkisi

Baş, yeni paralel devlet yapılanmasıyla karşı karşıyayız...

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, gazeteci Metin Cihan‘ın Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) devlet kadrolarına torpille yerleştirdiği personel iddiasına ilişkin “Eğer bu iddialar doğruysa, yeni paralel devlet yapılanmasıyla karşı karşıyayız. Eğer ‘kandırıldık, aldatıldık’ masalarını bir kez daha duymak istemiyorsak TBMM çatısı altında derhal bir komisyon kurularak ciddiyetle araştırılması gerekiyor. Kim ki bunun üzerini örtmeye, iddiaları ortaya atan insanları hedef haline getirmeye çalışıyor, bu paralel yapılanma ile iş birliği içindedir. Sonra bir kez daha aldatıldık, kandırıldık masallarını yutacak hali yok bu memleketin” dedi.

Erkan Baş’ın açıklamaları özetle şu şekilde:

KURUMLARA KİMİN ALINACAĞINI TÜGVA BELİRLEMİŞ

Gazeteci Metin Cihan tarafından kamuoyuyla paylaşılan belgeler aslında AKP’nin gençleri niye karanlığa mahkum ettiğini bir kez daha ortaya koydu. An itibariyle bu belgeler iddia niteliğinde. Bu iddialar TÜGVA devletin asker, polis, hakim alımlarına tüm kurumlara kimlerin yerleştirileceğine dair referanslı listeler hazırladığını söylüyor.

Hangi kurumlara kimin yerleştirileceğine dair referanslar TÜGVA temsilcileri tarafından veriliyor. Sadece TÜGVA da değil, dernek vakıf adı arkasına gizlenen çeşitli cemaat ve tarikatların bu kadroları, kamu binalarını paylaştıkları gibi iddialar ortada. Tetikçi yandaş basın dün itibariyle Metin Cihan hakkında akla ziyan açıklamalar yapmaya başladı. Elime belgeler ulaştı ve bunları inceledikten sonra paylaşacağım diyen bir gazetecinin hemen hedef haline getirilmesi bir korkunun büyüklüğüne işaret ediyor.

Eğer bu belgeler gerçekse büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. AKP’den en çok duyduğumuz sözlerden bir tanesi, memleketteki her tür muhalefeti bastırmak için kullandıkları paralel devlet yapılanması ve FETÖ kelimeleri. Hepimiz biliyoruz ki bundan 15-20 sene önce Türkiye’de bir tarikatın örgütlendiğini söylediğimizde bize ‘kargalar bile güler’ diyorlardı. Bu iktidarın devlet kademelerinde yükselmesini sağlayan bir rejimle karşı karşıyayız. Araları bozulunca ettikleri kavgaları, ortaya çıkan manzarayı hepimiz biliyoruz.

ÖRTMEYE ÇALIŞAN PARALEL YAPI İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDEDİR

Bu iddialar eğer gerçekse ortada çok basit bir oyun var. Yoksul halk çocuklarını yurtlarına yerleştiriyorlar. İstedikleri eğitimden geçtikten sonra kamuya yerleştiriyorlar ve orada halka değil ilgili tarikata, cemaate, topluluğa bağlılık üzerine görevlendiriliyorlar.

Devletin pek çok kademesinin burada iddia edildiği gibi tarikat ve cemaatlerin kadroları tarafından doldurulmuş olma ihtimali bile son derece tehlikeli. Bu iddialar ciddiyetle ele alınmalı. Belgelerde adı geçen kişilerin o devlet kurumlarında çalışıp çalışmadıkları araştırılmalı. Kim ki bunun üzerini örtmeye, iddiaları ortaya atan insanları hedef haline getirmeye çalışıyor, bu paralel yapılanma ile iş birliği içindedir. Sonra bir kez daha aldatıldık, kandırıldık masallarını yutacak hali yok bu memleketin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu