Foto Haber

DEDEF “Dersim’deki yangınları söndürün”

30 Temmuz’da yapılan askeri operasyon sonucu Dersim’in Hozat-Ovacık- Çemişgezek ilçeleri arasında kalan bölgede çıkan orman yangınlarının Dersim Doğasında meydana getirdiği yıkım ve acılara karşı Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF) bünyesindeki Munzur Koruma Kurulu’nun 03 Ağustos 2021 Çarşamba Günü İstanbul Kadıköy İskele Meydanında yaptığı basın açıklaması yapıldı.

Saat 19.30’da yapılan ve olayları protesto eden sloganlarında atıldığı basın açıklaması Kocaeli Dersim Dernek Başkanı Ruhi Çelik tarafından okunurken 28 Temmuz tarihi itibarı ile Antalya-Manavgat-Gündoğmuş Muğla’nın Marmaris-Köyceğiz-Milas-Seydikemer İlçeleri ile Adana, Denizli, Isparta’da başlayan orman yangınlarına da değinilerek “Bu konuda uyarılar dikkate alınmamış özelliklede THK’nın ülkede en hazır kurum olmasına karşın kayyum eli ile işlevsizleştirmesi müdahalede gecikmesine, yetersiz kalınmasına dolayısı ile yangınların büyümesi ve yıkımın artmasına neden olmuştur” vurgusu yapıldı.

 “Aladağlar’dan, Munzur Dağlarına, Cudi Dağından Kaçkarlara, kederimize, sevincimize, aşklarımıza, cesaretimize tanıklık etmiş ruhlarımızı renklendirmiş doğamıza; rant uğruna güç kullanarak kıyıyorlar” denilen basın açıklamasında “biz alın terimiz ve irademizle var ettiğimiz bu toprakları haramilere teslim etmeyeceğiz. Sığla ağaçlarının meşe yapraklarının, börtü böceğinin, nice sessiz canlının sesi olacağız ve haykıracağız. Maviliği ve yeşilliği ile horonu, halayı ile bu memleket bizim” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu