İstanbul

Cumartesi Anneleri 1006. Toplatısı Yapıldı…

27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemleri düzenleyerek gözaltında kaybolan yakınlarını ve çocuklarını arayan ve Cumartesi Annelerinin 1006. Toplantısı 06 Temmuz 2024 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

07 Haziran 1995 yılında Diyarbakır’da işe giderken arkadaşı Orhan Aksoy ile beraber oturdukları çay bahçesine gelen ve kendilerini polis olarak tanıtan üç kişi tarafından ifadeleri alınmak üzere karakola götürülecekleri bahanesi ile araca bindirildikten sonra bir daha kendilerinden haber alınmayan Edip Aksoy adına ithaf olunan 1006. Toplantı saat 12.00’de başladı.

Yapılan her türlü girişime rağmen bulunamayan Orhan Aksoy ve Edip Aksoy konusunda eski bir jitem elamanının Edip Aksoy ve Orhan Aksoy’un göz altına alındıktan sonra öldürüldükleri ve cesetlerinin Silopi yolu üzerinde dere kenarında gömüldükleri yönündeki itirafları sonrası anılan yerde yapılan kazılarda insan kemiklerine rastlanmış ve daha sonra bu kemikler üzerinde Adli Tıp tarafından yapılan incelemelerde bunların gözaltı sürecinde kaybedilen Orhan Aksoy ve Edip Aksoy’a ait oldukları yönünde kesin bilgiye varılamadığı yönündeki rapor verilmişti.

Cumartesi Anneleri açıklamasından gözaltında iken kaybedilen Edip Aksoy’un kızı Berfin Aksoy’da söz aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu