Gündem

CHP’nin Mersin mitingine valilikten ret kararı

Mersin Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin’de yapacağı mitingin Cumhuriyet Alanı’nda yapılmasına izin vermedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son günlerde gelen zamlar ve döviz kurunun yükselmesine tepki olarak hükümeti istifaya çağırmış ‘Haydi Meydana’ diyerek Mersin’de 4 Aralık’ta miting kararı almıştı.

CHP Mersin İl Başkanlığı Kılıçdaroğlu’nun mitingi için kent merkezinde bulunan Cumhuriyet Alanının tahsis edilmesini Mersin Valiliği’nden talep etti. CHP’nin bu talebine yanıt vermeyen valilik, CHP il başkanının ısrarlı soruları üzerine Mersin Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin’de yapacağı mitingin Cumhuriyet Alanı’nda yapılmasına izin vermedi. AKP Genel Başkanı ve Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingine açılmıştı. Erdoğan, meydanı dolduramamıştı.

CHP Mersin İl Başkanlığının çağrısı üzerine çok sayıda partili Cumhuriyet Alanı’nda bir araya gelerek valiliğin kararını protesto etti. 

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay açıklamaları şöyle:

“Mitingimizi Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirmek üzere Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı olarak gerekli girişimleri usulüne uygun olarak yaptık. Geçen sürede tarafımıza hiçbir cevap verilmemesi üzerine bir kez daha hatırlatmada bulunduk ancak yine cevap alamadık. Valiliğin sessizliğe gömülmesi, Cumhuriyet Meydanı’nda miting talebimizi bu saate kadar yok sayması manidardır. Miting başvurumuzla ilgili olarak bir yerden talimat beklenir gibi bir görüntü verilmektedir. Bu yakışıksız görüntüye bir an önce son verilmesini ve daha önce de mitinglere sahne olmuş Cumhuriyet Meydanı’nın milletin sesine, milletin iradesine açılmasını bekliyoruz. Cumhuriyet Meydanı’nı, Cumhuriyet’in ve halkın partisine kapatmak gibi bir hadsizliğe tevessül edilmeyeceğini umuyoruz.”

BAŞKA BİR ALAN VERİLDİ

CHP il başkanı Adil Aktay’ın 4 Aralıkta yapılacak miting için Cumhuriyet Meydanı yerine başka alanı göstermesine CHP’liler ‘Hayır, Kabul Etmiyoruz’ diyerek tepki gösterdi. Cumhuriyet Meydanında ısrarcı olduklarını dile getiren Aktay, mitingin eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanındaki alanda yapmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

CHP’li Başarır : “Mersin’in Valisi olmaktansa AKP’nin valisi olmaya devam ediyorsun”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Valiliği’nin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Mersin’deki Cumhuriyet Meydanı’nda miting yapmasına onay vermemesini sert bir dille eleştirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Başarır: “Mersin Valiliği, 17 Eylül’de AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın miting yaptığı Cumhuriyet Meydanı’nda bizim miting yapmamıza “hukuken mümkün değil” demiş. Sen, Mersin’in Valisi olmaktansa AKP’nin valisi olmaya devam ediyorsun! Bu kadar taraf olunmaz, sen bu kente yakışmıyorsun! Yazık!” dedi.

CHP, Kılıçdaroğlu’nun katılacağı Mersin’deki mitingini 4 Aralık Cumartesi saat 13.00’te eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanında yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu