Gündem

Nuri Tekin “CHP’nin 97. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun”

Nuri Tekin “CHP’nin 97.kuruluş yıl dönümü kutlu olsun”

Zonguldak Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin CHP’nin 97. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında “Ülkemizde demokrasinin kapılarını açan, Atatürk ilkelerinin savunucusu CHP’nin 97. Kuruluş Yıl dönümünü gururla kutluyoruz” dedi.

CHP’nin 97.Kuruluş Yıl Dönümü nedeni ile yayınladığı kutlama mesajında “Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır. Cumhuriyet Halk Partisi Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti ile Kuvay-ı Milliye’nin devamı olarak Kurtuluş Savaşı’nı yöneten ve Cumhuriyeti kuran partidir.Büyük Önder Atatürk’ün kurucu ve ilk genel başkanı olması onurunu taşıyan Türkiye’nin en köklü partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, çağdaşlığın öncüsü laik Cumhuriyetin güvencesi olmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi, neredeyse bir asırlık bir çınar olarak birikimi ile Türkiye tarihine önemli izler bırakmıştır. Bugün de ülkemizin demokratik yaşam mücadelesinin çağdaş öncüsü olan Cumhuriyet Halk Partisi, düşüncelerini yüklendiği tarihi misyonu ile kararlı adımlarla geleceğe taşımaktadır” diyen Başkan Nuri Tekin’in açıklamasında  “Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin her adımında adımları olan ve Türkiye’deki bütün dönüşümlerde imzası olan bir siyasi partidir. Bu siyasi parti Mustafa Kemal Atatürk tarafından benim iki büyük eserim var, bunlardan birisi Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi diyerek aslında Türkiye Cumhuriyetini ve Cumhuriyet Halk Partisini bizlere emanet etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 97’nci yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyor, başta İlk Genel Başkanımız ve ebedi Başkomutanımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet İnönü, Bülent Ecevit ve bu asırlık çınarın çatısı altında ülkemizin aydınlık günleri için emek verip ebediyete göçen herkesi saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu