Gündem

CHP Beyoğlu Kadın Kollarından İstanbul Sözleşmesi tepkisi

CHP Beyoğlu Kadın Kollarından İstanbul Sözleşmesi tepkisi… 

CHP İstanbul Kadın Örgütleri de bugün yaptıkları basın açıklaması ile olayı bir kez daha protesto ettiler.

Türkiye, 11 Mayıs 2011 tarihinde ilk imzacısı olduğu, kamuoyunda “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Sözleşmesi”nden 19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece çekildi. Resmi Gazete’de gece saatlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Sözleşmesi” Türkiye bakımından feshedildi. AKP Genel Başkanı ve Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasını taşıdığı Cumhurbaşkanı kararında şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.”

Bu karar hem iç kamuoyunda hem de uluslararası kamuoyunda bazı tepkileri beraberinde getirmiş; Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) gibi kurumlar Türkiye’yi iptal kararını gözden geçirmeye çağırmışlardı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sözleşmenin feshedilmesine karar verilmişti. Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Sözleşme 1 Temmuz itibarıyla yürürlükten kalktı. Türkiye, 1 Temmuz itibariyle kadına karşı şiddetle mücadele amacıyla hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’nden resmen çıktı.

1 Temmuz 2021 de çıkma kararı ülke genelinde başta kadın örgütleri olmak üzere büyük tepkilere neden olurken bu anlamda CHP İstanbul Kadın Örgütleri de bugün yaptıkları basın açıklaması ile olayı bir kez daha protesto ettiler.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın bildirisi doğrultusunda 01 Temmuz 2021 Perşembe Günü CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığında yapılan basın açıklamasını CHP Kadın Kolları Başkanı Tülin Gök okurken kendisine CHP Beyoğlu İlçe eski Başkanı Muharrem Toprak, CHP Beyoğlu İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Tuğba Güçtekin, Ebru Gerdan, Necati Yılmaz’da eşlik ettiler.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu