Gündem

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi mazgala serilerek ayaklar altına alınmış

Skandal görüntüleri CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz paylaştı...

Zonguldak Valiliği’nin binasının dış cephesinde yer alan ve birkaç yıl önce “onarım” gerekçesiyle kaldırılan Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi‘nin nereye taşındığı, nisan ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine getirilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise cevap vererek “Gençliğe Hitabe’yi koruyoruz” demişti. Ancak durumun öyle olmadığı ortaya çıktı. Zonguldak Valiliği’nin dış cephesinden kaldırılan Gençliğe Hitabe’nin, valilik binası önündeki mazgala serilerek ayaklar altına alındığı ortaya çıktı.

Hazırladığı soru önergesiyle, “Gençliğe Hitabe muhafaza edilmekte midir?” diye soran CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz‘a yanıt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan gelmişti.

Soylu, “Zonguldak Valiliğince, eserin taşıdığı dekoratif öğeler ile özgün niteliklerinin korunması ve deforme olma, çürüme gibi bozulmaya yol açabilecek durumlara karşı gerekli önlemler alınmıştır. Zonguldak ilinin tanıtımına katkı sağlayacağı düşüncesiyle Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin olduğu yere dünyanın en yaşlı porsuk ağacının (4116 yaşında) cam granülden yaptırılan tabelası konulmuştur. Zonguldak Valiliği tarafından hitabenin valilik binasının dış cephesinde başka bir yere konulması hususunun binanın mimari yapısı ve estetiği açısından yeniden değerlendirilebileceği belirtilmiştir” denilmişti.

Durumun böyle olmadığı ortaya çıktı…

Zonguldak Valiliği binasına giden CHP’li Yavuzyılmaz, “Gençliğe Hitabe’nin mazgalın üstüne ters çevrilerek yerleştirildiğini ve ayaklar altına alındığını ortaya çıkardı. Verilen yanıtın doğru olmadığı açıkça görülüyor ve aynı zamanda büyük bir saygısızlık” dedi. 

Yavuzyılmaz, “Valiliğin dış cephesinde asılı olan Gençliğe Hitabe, birkaç yıl önce bakım ve onarım gerekçesiyle kaldırıldı. Yerine daha sonra başka bir gravür konuldu. Biz de ‘Gençliğe Hitabe’nin akıbeti ne oldu, sanatsal ve dekoratif özellikleri korunarak muhafaza ediliyor mu, valiliğin dış cephesine tekrar asılacak mı diye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazılı soru önergesi verdik. Kaldırılan Gençliğe Hitabe’nin özenle korunduğu ve saklandığı gelen yanıtta yer alıyordu.” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu