Foto Haber

Abdullah Baştürk özlemimizin 30. Yılı…

İlkeleri ve düşünceleri ile Türkiye’de ki sendikal hareketinin ve işçi sınıfının unutulmaz lideri olarak anılacak olan DİSK Kurucu Başkanı Genel Başkanı Abdullah Baştürk vefatının 30. Yıl dönümünde İstanbul Zincirlikuyu’daki mezarının başında yapılan etkinlikle anıldı.

21.12.2021 Salı günü Abdullah Baştürk’ün naaşının bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığında yapılan ve Abdullah Baştürk’ün eşi Ayten Baştürk’ün de katıldığı anmada sırası ile DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptıkları konuşmalarda Abdullah Baştürk’ün yolundan yürümeye ve mücadeleye devam edeceklerini belirtirlerken  Arzu Çerkezoğlu “Bu mezar başlarında söylediklerimizi bir söz olmanın çok ötesinde gerçeklikle karşılığını bulunca ve burada söylediklerimizi mücadelede ve örgütlenmede hayata geçirdikçe anlam kazanıyor kuşkusuz” dedi.

“Türkiye’nin geçtiği bu zor dönemde, iş ve istihdam kaybının, Türkiye tarihinin en büyük gelir kaybının yaşadığımız bir dönemin içerisindeyiz” diyerek sözlerini sürdüren Çerkezoğlu “ Bu dönemde ülkeyi yöneten siyasi iktidarın tüm politikalarını, tümüyle işçileri, emekçileri bu ülkenin tüm değerlerini güzelliklerini üretenleri yok sayan siyasi bir iktidarın bizleri karanlık bir geleceğe sürüklemeye çalıştığı dönemdeyiz. Böylesi bir süreçte emeğimizi ucuzlatmaya çalışan, işçi sınıfının sendikal hakları başta olmak üzere temel demokratik haklarını yok sayan ve karar mekanizmalarından dışlayan, bütün kararların tek kişi tarafından alındığı, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla kırıntılarının bile ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz. Bizler tüm bu çarpıklıklara karşı alanlardayız, meydanlardayız. Bizler biliyoruz ki’ Abdullah Baştürk’ün,  Kemal Türkler ’in, Rıza Kuas’ın ve DİSK’i kuranların, bizlere emanet edenlerin bize bıraktığı değerler bizlerin yolunu aydınlatıyor. “12 Eylül diktatörlüğü bizi teslim alamadı, bu iktidarda teslim alamayacak” dedi.   

Saat 11.00’de başlayan  anmaya DİSK eski Genel Başkanları CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, CHP İstanbul eski Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP Küçükçekmece İlçe Örgüt Üyesi ve CHP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısı Muharrem Kılıç, DİSK İstanbul 2.Bölge Temsilcisi, CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Adil Çiftçi,CHP Kağıthane İlçe Örgüt Üyesi ve DİSK Emekli Sen İstanbul 2.Bölge Temsilcisi Hikmet Yıldız, CHP Küçükçekmece İlçe Örgüt Üyesi ve DİSK Emekli Sen İstanbul 3.Bölge Temsilcisi Erdinç Aslan, DİSK Emekli Sen İstanbul 1.Bölge Temsilcisi Fevzi Kirlibal, CHP Küçükçekmece İlçe Örgüt Üyesi ve DİSK Emekli Sen Küçükçekmece İlçe Başkanı Tacettin Ergül,  CHP Küçükçekmece İlçe Örgüt Üyesi Ali Cancı, katılanlar arasında idiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu