Gündem

Yeşim Ağırman “İstanbul Sözleşmesi sadece kadınları değil insanlığı kurtarır”

CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman İstanbul Sözleşmesinin 10.Yıl Dönümü nedeni ile yaptığı basın açıklamasında “İstanbul Sözleşmesi sadece kadınları değil tüm insanlığı yaşatır” dedi.

Erdoğan tarafından Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi yönünde kararın alınması ülke genelinde büyük tepkiye neden olurken bu konuda açıklama yapan CHP İstanbul İl kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman bu konuda yaptığı açıklamasında “Kanun toplumu düzen altına alan, kişiler arası ilişkileri düzenleyen, ortak yaşamın huzur ve güven içinde akışını sağlayan, gerektiğinde adaleti yerine getiren, kamu gücü ile desteklenen ve devlet tarafından yaptırımlarla güvence altına alınan kurallar bütünüdür.

Hukuk ise birey, toplum ve devletin hareketlerini, birbirleriyle olan ilişkilerini; yetkili organlar tarafından usulüne uygun olarak çıkarılan ve kamu gücüyle desteklenen kanunlarla muhatabına genel olarak nasıl davranması yahut nasıl davranmaması gerektiğini gösteren ve bunun için ilgili bütün olasılıkları yürürlükte olan normlarla düzenleyen normatif bir bilimdir.

İnsan, varlığını tek başına sürdüremeyen ve toplum içinde yaşamak zorunda olan bir canlıdır. Toplumda yaşamak ise bazı kuralların konmasını zorunlu kılar. İnsanoğlunun bir hukuk sistemine, kanuna ihtiyacı varoluştan itibaren başlar. Hukuk, birey-toplum-devlet ilişkilerinde ortak iyilik ve ortak menfaati gözetir.

Anayasamızın 2. Maddesi’nde devletimiz şöyle tarif edilir: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Tüm bu tanımlamaları neden mi hatırlatıyoruz?

Bugün Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi’nin TBMM’nin kararı ve Kanunla imzalanmasının 10. Yıl dönümü.

İstanbul Sözleşmesi, Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan, 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

Sözleşmenin beş temel ilkesi; kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesidir.

Kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan, taraf devletleri hukuki olarak bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenlemedir. İstanbul Sözleşmesi sadece bir hukuk normu değil yaşayan bir araçtır.

Sözleşme’nin imzaya açılmasından bu yana 10 yılı geride bıraktık. Bu süreç içerisinde Sözleşme birçok hükümetin imzasına açıldı. 11 Mayıs 2011 tarihinden bu yana yasal hükümlülüklerin uygulanması için önemli adımlar atıldı.

İstanbul Sözleşmesi’nin farklı hükümleri, ilham verici eylemlerdir ve kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin farklı biçimlerine yanıt verme konusunda değişikliğe neden olmaktadır.

İstanbul Sözleşmesi milyonlarca kadına umut ve daha büyük bir güvenlik duygusu getirmektedir. Kadına yönelik şiddet gibi toplumsal bir konuyu ele almak, onu açığa çıkarmak demektir.
İstanbul Sözleşmesi, mağdurların konuşmasına yardımcı olur, profesyonellerin uygun şekilde yanıt vermesini sağlar, şiddete ve tacize uğrayana umut duygusu aşılar.

Kısacası İstanbul Sözleşmesi hayat kurtarır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu