Gündem

Yargı ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yüklenici firma inşaatı kesmedi

Bursaray Emek-YHT-Şehir Hastanesi Metro Hattı inşaatı, yargının ihaleyi fahiş fiyat sebebiyle 2. defa iptal etmesine rağmen hız kesmiyor. 

İdari yargı fahiş fiyat diyerek Bursaray Emek-YHT-Şehir Hastanesi metro hattı ihalesini iptal etti, yürütmeyi de durdurdu ancak Ulaştırma Bakanlığı’ndan ihaleyi alan yüklenici firma inşaatı kesmedi.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, bir süre önce idari yargı tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen Bursaray Emek-Şehir Hastanesi Bursaray metro hattındaki çalışmaları yerinde görmek üzere Balat’ta temel atma töreninin yapıldığı alana gitti. Hafriyat çalışmaların devam etmesine tepki gösterdi.

Karaca, “Fahiş fiyatla yandaş şirkete ihale edilen Bursaray Emek-YHT-Şehir Hastanesi metro hattının ihalesi Danıştay tarafından iptal edilmiş, ihale yenilenerek yine aynı şirkete ama bu kez daha pahalı verilmişti. İdari yargıdan ikinci ihaleyle ilgili olarak da iptal haberi geldi. İkinci kez çıkan yürütmeyi durdurma kararını yok sayan yandaş firma, faaliyete devam ediyor. Soruyoruz: Hukuka aykırı bu işleme dair hak edişler, hangi yasal çerçevede ödenecek? Bu firmaya hukuk garantisi mi verildi?” sorularını sordu. 

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca’nın açıklamaları şöyle:

“Bir süre önce yürütmeyi durdurma kararı verilen Bursa Emek-Şehir Hastanesi metro hattını alan firma çalışmaları durdurmuştu. Fakat idari yargının durdurma kararına rağmen bakıyoruz ki çalışmalar devam ediyor. Yapılan hizmete hiç kimse karşı değil. Burasını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, 2018 yılında Bursa kamuoyu gündemine getirdiğinde yapım bedelini 600 milyon lira olarak Bursa kamuoyuna ilan etmişti. Aradan bir yıl kadar sonra yapılan ihalede ise yaklaşık 3 katına ihale edildi.”

“Orada bu fahiş fiyat artışına başta CHP olmak üzere toplumun birçok kesiminden tepki geldi. Bu tepkilerden sonra Danıştay’ın iptal ettiği ihale ikinci kez yapıldı ve yine aynı firmaya verildi, bu kez 342 milyon lira daha fazla bir ücretle 1 milyar 950 milyon liraya aynı firmaya tekrar ihale edildi. Fakat rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle Ankara İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmiş olmasına rağmen ihaleyi alan firma çalışmaya devam ediyor. Şimdi kaygımız şu. Acaba aynı firmaya bu kez daha fazla bir ücretle mi, daha fazla bir hak edişle mi burası ihale verilecek?”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu