Foto Haber

Validebağı Park değil Koru’dur

Validebağı Park değil Koru’dur…

İstanbul’un Anadolu yakasının Karacaahmet Mezarlığı’ndan sonra en büyük yeşil alanı olan 354 dönümlük alana yayılan 1. derece doğa sit alanı olan 261 bin metrekarelik bölümü geçtiğimiz yıl, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 2 yıl “boyunca bakım ve düzenleme” yapmak üzere Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edilen Validebağ Korusu’nun Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesine karşı Validebağ Gönüllüleri tarafından basın açıklaması düzenlendi.

02 Nisan 2021 Cuma günü yapılan ve CHP İstanbul eski Milletvekili ve PM Üyesi Kadir Gökmen Öğüt’ünde katılarak destek verdiği basın açıklaması CHP Üsküdar İlçe Örgüt Üyesi Uğurcan Günay tarafından okunan basın açıklamasında “Validebağ Korusu,1.Derece Doğal Sit alanıdır. Ne Park ne de bahçedir. Validebağ, bu bölgenin nefesidir. Anıt ağaçlarıyla, göçmen kuşlarıyla bütündür, yok edemezsiniz .Halkımız talana, ranta, hukuksuzluğa izin vermeyecektir” denildi.

BAHÇE DEĞİL KORUDUR VALİDABAĞ…

Validebağ Gönüllüleri adına yapılan açıklamada ”Üsküdar Belediyesi’nin koruya ilk göz koyması değil bu. 2006 yılından beri Üsküdar Belediyesi’nin koru üzerinde birtakım emelleri olduğunu biliyoruz. 2018 yılında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı korunun millet bahçesi yapılmasına karar verdi. Projeyi İBB çizdi. Validebağ Gönüllüleri Derneği olarak onay işlemlerinin iptal edilmesi için açtığımız idari dava devam etmektedir” denildi.

VALİDEĞBAĞ MİLLET PARKINA DÖNÜŞTÜRÜLEMEZ…

Üsküdar Belediyesi’nce yapılacağı açıklanan çalışmanın diğer “millet bahçesi projelerinden” çok farklı olmadığı belirten gönüllüler, alanın “500 araçlık otopark, festival alanı, açık hava sineması, yoga-pilates alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş-koşu-bisiklet parkurları, izci eğitim alanı, köpek gezdirme alanları” adı altında talana açıldığına dikkat çekti. 

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu