Gündem

Ülke büyük bir sosyal felaket eşiğinde

CHP’li Tekin “Ülkemiz büyük bir sosyal felaket eşiğinde”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşları son günlerde artan intihar vakalarının araştırılması için Meclis araştırma önergesi verdi. Tekin, “son günlerde artan intiharlar ve intihar girişimlerinin temelinde ekonomik kriz, salgınla birlikte artan işsizlik, milyonlarca ailenin yaşadığı geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı gibi pek çok neden yatıyor” dedi.

CHP’li Tekin ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye’de artan intihar olaylarının, endişe verici boyutlara ulaştığı belirtildi. Tekin, yaptığı açıklamada ‘‘TÜİK’in yayımladığı verilere bakıldığında, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2019 yılı arasında 100 binden fazla yurttaşın yaşamına son verdiği anlaşılıyor. Ülke genelinde ekonomik nedenler yüzünden yaşanan intiharların toplam intiharlar içindeki payı da her geçen gün artarak devam ediyor. Güvenilirliği sorgulanan TÜİK’in verileri bile son 19 yılda yurttaşların geçinemediği için intihara sürüklendiğini ortaya koyuyor.

Türkiye’nin sosyal yapısında önemli değişiklikler yaşandığını söyleyen Tekin, iktidar yetkilileri tıpkı vaka sayılarını yok saydıkları gibi, yaşanan intihar vakalarını da yok sayıyorlar. İntiharların asıl nedeninin ekonomik kriz değil de intihar edenlerin yaşadığı psikolojik sorunlar olduğunu iddia ediyorlar. İktidar, son dönemde giderek artan bu intihar vakalarının ulusal bir sorun haline geldiği net bir şekilde görmelidir. Yoksa çok geç kalınacak” dedi.

Tekin, “ekonomik sorunlar ve yaşanan salgın ortamı, vatandaşlarımızı en yaşamsal gereksinimlerini bile karşılayamayacak hale getirmiş ve onları tükenmişlik duygusuyla baş başa bırakmıştır. Ülkemiz büyük bir sosyal felaketle karşı karşıyadır. Bu felakete dur demekte, Yüce Meclisin en önemli görevidir. Tüm siyasi partilerin önergemize “kabul oyu” vereceği inancıyla, ülkenin kanayan yarası olan intiharların, bir an önce araştırılarak gerekli önlemlerin alınması önem arz etmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu