GündemVideo

Necdet Saraç: Cemevleri ibadethane mi değil mi tartışması Türkiye’nin ayıbıdır

Gazeteci - Yazar Necdet Saraç, "Türkiye'de alevi sorunu esas itibariyle bir sünni sorunudur. Alevi sorunu bir bakış açısı sorunudur. Bunu aşan şekilde olmak gerekiyor." dedi.

İnkarcılığa, Asimilasyona karşı, Eşit Yurttaşlık ve İnanç Özgürlüğü için 27 Şubat 2022 Pazar günü Kadıköy Meydanında yapılan mitinge katılan Gazeteci – Yazar Necdet Saraç açıklamalarda bulundu. 

Saraç’ın açıklamaları şöyle:

“21. yy. da koca çeyreği geride bıraktığımız dönemde Türkiye hala zorunlu din derslerini konuşuyorsa Türkiye hala çocuklara dini eğitim vermenin pedagojik açıdan bilimsel açıdan zararlarını konuşuyorsak daha da önemlisi cemevleri ibadethane mi değil mi tartışması bu Türkiye’nin ayıbıdır yani bir demokrasi ayıbıdır.  Gerçekte bunun bir biçimde aşılması gerekiyor ama görüyoruz ki aşılmıyor. Bu mücadele yıllardır sürüyor. Alevi kurumları 1980’lerin ortasından itibaren bu talepleri gündeme getirdiler bu talepler halen yerine gelmiş talepler değildir. Bunlar gerçekleşmiş olsa Türkiye’de  demokrasi sorununu biz başka biçimde konuşmaya başlarız. Türkiye’de laiklik tartışması devre dışı kalır. Bunların gerçekleşmesi Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünü açar olması gerekende o. Diğer bir cümle vurgu yapmak isterim. Bu talepler alevlilerin talepleri değil kuşkusuz aleviler böyle taleplerde bulunuyorlar ama bu talepler  Türkiye’de demokrasi olsun diye Türkiye’de laiklik hayata geçsin diyen herkesin ortak talebidir. Bu eylemlerde yalnızca alevi kurumlarını görmekte bir olumsuzluk, yani çünkü Türkiye’de alevi sorunu esas itibariyle bir sünni sorunudur. Alevi sorunu bir bakış açısı sorunudur. Bunu aşan şekilde olmak gerekiyor. Dünyada da savaşlar devam ediyor. Uluslararası güçler hem etnik hem dini siyaseti öne çıkarmak istiyor hem de savaşları körüklüyorlar. Bugünkü eylem Türkiye’nin demokratikleşmesinde  yeniden laikleşmesinde ve savaşın sona erdiği barışın konuşulduğu ortamı sağlar diye düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu