Gündem

Kılıçdaroğlu, Üretmek kadar değerli bir şey yoktur

Kılıçdaroğlu, saraydan bakarsan çiftçinin durumunu anlayamazsın...

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir ziyaretinin ikinci gününde Bayraklı’da depremzedelerle gerçekleştirdiği buluşma sonrası, Bayındır ilçesinde 100 milyon liralık yatırımla yapılacak Baysan Süt İşletme Fabrikası’nın temel atma törenine katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Tarımı stratejisinin en önemli parçalarından biri olan Bayındır Süt Fabrikası’nın temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

Törende konuşan Kılıçdaroğlu, fabrikaların önemine vurgu yaparak “Her fabrika bir kaledir. Çünkü her fabrika bizim birilerine el avuç açmamızı engeller” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Çok güzel bir fabrikanın temelini atıyoruz. Üretmek kadar değerli bir şey yoktur. Üretmek alın teri demektir. Üretmek kazanmak demektir. Üretmek bir kentin caddelerinde onurunla gezmek demektir. Üretmek Türkiye’nin büyümesi ve kalkınması demektir. O nedenle üretmek kadar değerli bir şey yoktur. Batılı devletler bize neden toprağı ekiyorsunuz diyor. Tohumu, buğdayı, eti, yemi, samanı biz verelim bizim çiftçimiz kazansın diyorlar. Ya bizim çiftçimiz ne olacak? Bu kaderi beraber değiştireceğiz. Mustafa Kemal Atatürk, ‘çiftçi milletin efendisidir’ der. Bunlar efendiliği bırakmadılar. Her şey dışarıdan alınıyor. Diyorlar ki ‘çiftçinin durumu ‘çok iyidir’ Sen çiftçinin arasına girmeyip de saraydan bakarsan çiftçinin durumunu anlayamazsın. Elin oğluna kazandırıyoruz, bizim çiftçimize neden kazandırmamaya çalışıyoruz.

Yeni bir stratejiyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. İktidar değiliz ama sizin oylarınızla olacağız. Bütün belediye başkanlarımız siz kazanasınız diye çaba harcıyor. Bizim amacımız sizin hayat standardınızı yükseltmek. Bir ülke üretirse güçlü olur. Konya’dan küçük Hollanda yılda 180 küsur milyar dolar tarım ürünü ihraç eder. Bizim ihracatımız 1820 milyar dolar. Neden? Toprak, çiftçi, güneş var. Neyimiz eksik? Yanlış siyasetimiz var. Siyasetimiz eksik. Üreticiye destek verdiğiniz sürece kazanmanız mümkün.

“Bir bakan düşünün, adı Tarım Bakanı. Çiftçiyi şöyle tanımlıyor; ‘Çok çok çalışır, az az kazanır’. Allah aşkına böyle bir tanım duydunuz mu? Çok çalışacak az kazanacak. Daha fazla kazanması lazım. Çiftçinin traktörüne devri iktidarımızda hiçbir güç haciz koyamayacak, tarlasına haciz uygulayamayacak. Adamı perişan etmişsiniz, parasını ödeyemiyor, geliyor traktörünü götürüyorsunuz. Açlığa mahkum ediyorsunuz. Haram yiyenin burnundan fitil fitil getireceğim. İnşallah iktidar olacağız, halkın iktidarını kuracağız.

Bankalardan kredilerin faizlerini ilk bir haftada sileceğim. Ne faizi, batırmışsınız zaten adamı. Gelişmiş ülkelerde sabah önce sütçü sizin kapınızı çalar ve kapıya süt bırakır. Çocuklar süt içsin diye. Bizde ise sabahın köründe polis kapıyı çalar, tweet attı diye gençlerimizi içeri alır. İstediğiniz gibi tweet atabilirsiniz, korkmayın. Sabah hiçbir polis sizin kapınızı çalmayacak. Bu memlekete huzuru, barışı, bereketi getireceğiz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Hiçbir anne üzülmeyecek, ‘Çocuğum aç’ diye. Güvenin bu kardeşinize Türkiye’yi çağdaş uygarlığın ötesine taşıyacağız. Ahdim var, yeteneğim var, mutlaka sizin desteğinizle yapacağız. Bu tesisi kazandıran Tunç başkanıma çok teşekkür ediyorum. Mustafa Kemal’in bir sözü var: ‘Her fabrika bir kaledir.’ Her fabrika, bizim birilerine el açmamızı engeller. Bir kaleyi de burada hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.

Törene CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, CHP Genel Başkan Yardımcıları Ali Öztunç, Gülizar Biçer Karaca, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri, İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, CHP’li belediye başkanları ve CHP İzmir İl Yönetim Kurulu üyeleri sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, İzmir’in her yerinden gelen üreticiler ve çok sayıda İzmirli katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu