Gündem

Kamyoncular İflasın Eşiğinde

Kamyoncular İflasın Eşiğinde…

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Türkiye’de vergiler yurttaşların sırtında kambur olmaya devam ediyor. Ekonomik krizin derinleşmesi, koronavirüs salgınının tekrar artışa geçmesi ile birlikte yurttaşlar vergileri daha ağır hissetmeye başladı” dedi.

Salgının gölgesinde geçen 2020 yılından günümüze en çokta kamyoncu ve nakliyeci esnafının zor günler geçirdiğine işaret eden Tekin  “ağır ekonomik kriz ortamında yaşam mücadelesi veren kamyoncu esnafına kolaylık sağlanması gerekirken yeni zorluklar çıkarılıyor, durmadan artan akaryakıt fiyatları, ödemek zorunda oldukları gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi ve zorunlu sigorta primleri düşünüldüğünde en çok destek olunması gereken kamyoncu esnafına mevcut iktidar, bırakın destek olmayı, köstek oluyor. AKP iktidarı geldiğimiz noktada, kamyoncu esnafının kazandığı üç kuruş paradan nasıl vergi alabilirimin derdine düşmüş durumda. Bu kadar da olmaz diyen Tekin, Kamyoncunun sırtından inin artık” dedi.

Açıklamasını sürdüren Gürsel Tekin, “16 Şubat 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Katma Değer Vergisi Tevkifatı Uygulama Tebliği’ne göre; Servis taşımacılığında var olan Katma Değer Vergisi Kısmi Tevkifat uygulaması, karayolu taşımacılığını da kapsayacak şekilde yeniden genişletildi. Ağır ekonomik kriz ortamında yaşam mücadelesi veren esnafımıza kolaylıklar sağlanması gerekirken yeni yükler bindirildi. Kamyoncu esnafı, kendisi açısından kullanımı oldukça zor olan bu uygulamanın içinden çıkması mümkün değil. Madem esnafa destek olmuyorsunuz, köstekte olmayın” dedi.

“Bu düzenleme neticesinde, mevcut hali ile 2 nolu KDV beyannamesine her bir fatura bilgisinin eklenmesi zorunluluğu nedeniyle kamyoncu esnafı, ilave beyanname hazırlamaktan iş üretemez hale geleceğini belirten Tekin, mevcut ekonomik koşullarda zaten maliyetlerini karşılamakta zorlanan esnaf, daha da zorlanır hale gelecektir” diyen Gürsel Tekin daha sonra “Vergi alacağının güvence altına alınmasını amaçlayan “tevkifat” uygulaması bazı sektörlerde karışıklığa, yanlış beyanlara ve bürokratik sorunlara yol açtığını belirten Tekin, KDV tevkifatı uygulamasının taşımacılık sektörü için tamamen iptal edilmesini veya uygulanabilir bir hale getirilmek üzere tekrar değerlendirilmesini gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu