İstanbul

Kaftancıoğlu, Ataol Behramoğlu’nun ‘İkinci 40 yaşı’ etkinliğinde şiir okudu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Ataol Behramoğlu’nun ''Beyaz İpek Gibi Yağdı Kar'' şiirini okudu. 

 

Ataol Behramoğlu’nun yaş günü Beşiktaş Belediyesi tarafından Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve Beşiktaş İlçe Başkanı Gözde Fil ile Ataol Behramoğlu’nun ikinci 40 yaşını kutladığı “Suçlusunuz” ve “Cezaevi Güncesi” kitaplarındaki şiirlerinin ve cezaevi güncelerinin okunduğu programa katıldı.

Kaftancıoğlu burada Behramoğlu’nun ”Beyaz İpek Gibi Yağdı Kar” şiirini okudu. 

“Sekiz, dokuz yaşında bir kız çocuğu, Anadolu’da bir evde… ‘Şiir’ deyince aklına, ders kitaplarında yazan, akşamdan sabaha ezberlenmesi gereken dörtlükler olduğunu zannediyor. Bir gün, bir yerde, nerede olduğunu bilmiyor, bir şey okudu. ‘Beyaz, ipek gibi yağdı kar. Bir kız, kardan hafif adımlarıyla yürüyüp geçti’. O ana kadar okudukları şiir miydi ya da o okuduğu şiirse o ana kadar okudukları neydi? Kız çocuğu, şiirle tanışmıştı ve sarsılmıştı. Henüz şairi bilmiyordu, şairleri bilmiyordu. Ve zaman geçtikçe o kız çocuğu, şiirlerle tanıştıkça, şairlerle buluştukça hayatı tanımaya, anlamaya çalıştı. Ve o kız çocuğu, bugün, şairinin yanında, şairlerin yanında, o kız çocuğu bugün, ruhunu, aklını, beynini bir heykeltıraş gibi şekillendirmiş olan şairinin yanında, ‘Beyaz, ipek gibi yağdı kar. Yağsın. Dünya daha güzel olacak, inanıyorum buna. Bir insan kalbinin güzelliğine, çocukluğuna, sonsuz cesaretine, olanaklılığına inandığım kadar’ demeye devam ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu