Foto Haberİstanbul

Kadıköy’de “Laik Eğitim ve Demokratik Türkiye ” Mitingi

Alevi örgütleri İstanbul’un Kadıköy ilçesinde “laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye” mitingi için bir araya geldi. Mitingde, ÇEDES projesi protesto edildi.

Alevi örgütlerinin çağrısı ile 10 Aralık 2023 Pazar günü Kadıköy İskele meydanında yapılan “laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye” mitinginde “Türkiye’nin her geçen gün Türk tipi şeriata doğru gittiği bir anda biz Aleviler, bu ülkenin topraklarına, cumhuriyetine sahip çıkıyoruz” denildi.

Kadıköy’de toplanan sivil toplum örgütleri “Çevreme Duyarlıyım Çevreme Sahip Çıkıyorum” Projesi (ÇEDES) ile eğitimdeki dinselleştirmeyi ve tek din çerçevesini protesto ederlerken Mitinge katılanlar ‘Sivas Katliamı’ davasının da düşürülmesine tepki göstererek “Sivas’ı Unutma/ Unutturma” sloganları atıldı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Cem Vakfı ve Anadolu Alevi Canlar Federasyonunun çağrısı ile Kadıköy’de gerçekleştirilen “Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye” miting bir dakikalık saygı duruşu ile başlarken çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve kuruluş mitinge destek verdi.

Ardından PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe ile AKD Genel Başkanı Seher Şengül Yılmaz okudukları ortak basın açıklamasında “Ülkeyi yönetenlerin toplumu kutuplaştırdığı ve yoksullaştırdığı belirtilen açıklamada, “İnancından, kimliğinden, cinsel yöneliminden ve politik görüşünden dolayı ötekileştirilenler olarak AKP/MHP hükümetinin ve tekçi ve inkarcı siyasal iktidarın baskılarına boyun eğmiyor ve karanlığa teslim olmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Omuz omuzayız. Zulmün zorbalığın, yobazlığın, gerici, şeriatçı, ırkçı politikaların ve faşizmin tam karşısındayız. Ülkemizi karanlığa sürükleyen bu anlayışa karşı birlikte mücadele etmekten başka çaremiz yoktur” denildi.

Alevilerin amasız fakatsız mazlumların yanında, zalimlerin karşısında olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle Filistin topraklarında süren kirli savaşa bir an önce son verilmesini talep ediyoruz. Çocukların, kadınların yani mazlumların ölümüne seyirci kalan ve sözde İsrail’i kınayan ama onunla her türlü askeri, ekonomik anlaşmasını devam ettiren bölge hükümetlerini hamasi nutuklardan vaz geçip göreve çağırıyoruz” diye kaydedildi.

AKP/MHP ortaklığının zulmünü saymakla bitiremeyiz” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hak ve hakikat mücadelesinden, laik demokratik cumhuriyet idealimizden vaz geçmeyeceğiz. Cumhuriyetin birinci yüzyılında ötekileştirilmiş bütün halklar olarak bir araya gelip, omuz omuza mücadele edecek ve bu ülkeyi birlikte özgürleştireceğiz. Bugün bu meydanda bunu bir kez daha ilan ediyoruz. Kurtuluş kendi kollarımızdadır. Sevgili canlar, çağrımıza kulak verip bu alanda taleplerimizi ortaklaştırdığımız yarenler yoldaşlar can dostlar, hepinize aşk olsun. Sorumluluğumuz büyük, yükümüz ağır ama umudumuz sonsuzdur. Hepimize kolay gelsin. Unutmayın yoldaşlar ve inanın, biz kazanacağız. Er ya da geç ama mutlaka biz kazanacağız.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu