Gündem

Kadıköy Belediyesi kadına şiddet uygulayan çalışanın maddi haklarını mağdura ödeyecek

Kadıköy Belediyesi kadına şiddet uygulayan çalışanın maddi haklarını mağdura ödeyecek

Kadına şiddetin önlenebilmesi için Türkiye’nin de imza koyduğu uluslararası İstanbul Sözleşmesi’nin AKP’li bir üst düzey yöneticisinin “gerekirse imzamızı çekeriz “ diyerek tartışmaya açtığı  bir dönemde CHP’li Kadıköy Belediyesi ile KESK’e bağlı Tümbel-Sen arasında bugün imzalanan toplu iş sözleşmesinde şiddet mağduru kadınların haklarını koruyan, şiddet uygulayanları ise cezalandıran bir maddeye yer verilmesi CHP ile AKP arasında kadına bakış açısının farklılığını ortaya koyarken CHP İstanbul İl başkanı Canan Kaftancıoğlu “İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmaya çalışıldığı, kadın haklarının her geçen gün geriye gittiği bir dönemde bu toplu iş sözleşmesinin tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum” dedi.

Kadıköy Belediye Başkanlığı’nda gerçekleştirilen ve CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, CHP Kadıköy Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile sendika temsilcileri ve belediye personeli katıldığı KESK’e bağlı Tümbel-Sen ile CHP’li Kadıköy Belediyesi arasında toplu iş sözleşmeye göre Kadıköy Belediyesi, aile içi şiddet uygulayan çalışanının tüm maddi haklarını mağdur olan kadına ödeyeceğini açıkladı.

Türkiye’de ilk defa bir belediye ve sendika arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde kadına yönelik şiddet ile ilgili bir maddeye aile içi şiddet uygulan belediye çalışanın tüm maddi hakları mağdur olan eşe ödenecek. Toplu iş sözleşmesinden yararlanamama şartları arasında yer alan maddede “Çalışanın aile içi şiddet uyguladığı durumlarda; ailesinin şikâyeti üzerine Belediye Sosyal Hizmet Uzmanının yapacağı değerlendirme sonucu şiddet uygulandığı tespit edilirse, bu sözleşme hükümlerinde yer alan mali haklar mağdur olan eşe ödenir” ifadeleri kullanıldı.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu da İstanbul Sözleşmesi’nin tartışma açıldığı bir dönemde bu maddenin tüm belediyelere örnek olması gerektiğini belirterek Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve sendika yetkililerine teşekkür etti. Kaftancıoğlu, “Her gün bir kadının canice katledildiği bir ülkede yaşıyoruz. İyi hal indirimleri, kazanılmış haklara yönelik saldırılar, kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran söylemler her gün başka bir kadının katledilmesine zemin hazırlıyor. İstanbul Sözleşmesi, kaldırılması değil uygulanması için mücadele edilmesi gereken kazanılmış bir haktır. İstanbul Sözleşmesi’nin tartışma açıldığı bir dönemde bu toplu iş sözleşmesi çok kıymetli. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmaya çalışıldığı, kadın haklarının her geçen gün geriye gittiği bir dönemde bir toplu iş sözleşmesinin tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum. Bir kez daha belediyemize, sendikamızın yetkililerine ve özveriyle çalışan emekçi arkadaşlarıma bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız” dedi.

Kaftancıoğlu’nun ardından konuşmasını gerçekleştiren Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ise salgın döneminde kendi sağlıklarını hiçe sayarak çalışan tüm belediye personeline teşekkür ederek şunları söyledi. “Bu toplu sözleşmeden yaralanamamanın dört tane koşulu var. Bugün tartışılan İstanbul Sözleşmesi’ne bu sendikayla imzalamış olduğumuz toplu sözleşme ile belki bir cevap veriyoruz. Biz bu toplu sözleşmeyle şiddeti değil, şiddet uygulanırsa uygulanacak cezayı da koyuyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu