İstanbul

Kabataş’ın “Kader”i Değişiyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehrin ana arterlerinden Kabataş’taki yıllardır süren inşaat görüntüsünü büyük oranda giderecek Transfer Merkezi’nin birinci etabını açtı. “Biz önemli bir algıyı değiştirdik” diyen İmamoğlu, “Eskiden millet, kötü bir şey ama, ‘Çalıyor ama çalışıyor’ diyordu. Böyle bir algı vardı. Biz bunu yerle bir ettik. Şimdi milletimiz şunu diyor: ‘Hem çalmıyor hem de çalışıyor. Bu önemli. O yüzden şaşkınlar, o yüzden anlayamıyorlar. Bunu daha da yerleştireceğiz. İradenizin yok sayılmasına, adaletsizliğe, hukukun, demokrasinin askıya alınma girişimlerine karşı muhafızlık yaptığımızı, bu şehir çok iyi biliyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kabataş Transfer Merkezi 1. etap açılışında konuştu. “Allah’ın lütfu bu şehrin bireyleriyiz” diyen İmamoğlu, “Tabii ki bu vesileyle hem Tarihi Yarımada’ya bakarken Fatih Sultan Mehmet’i hem de yanı başımızdaki Dolmabahçe’yi görürken bu şehri işgalden kurtarıp bize hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’ü buradan minnetle anmak, onların önünde saygıyla eğilmek, herhalde hepimizin boynunun borcu” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYECİLİK VE HİZMET ANLAYIŞIMIZLA BAŞA ÇIKAMAYACAKLARINI GÖRENLER…”

İstanbul’un her ferdinin, her sokağı, her caddesi, her taşının kendileri için ayrı bir değer olduğunun altını çizen İmamoğlu, “16 milyona hak ettiği hizmeti vermek, bu aziz, güzel şehrin varlığını korumak, birliğini, düzenini sağlamak, benim boynumun borcu. Bu nedenle, bizi bu göreve layık gördüğünüz günden bu yana, elimizden geleni, yalnız bu şehrin Belediye Başkanı değil, muhafızı olma duygusuyla ve sorumluluğuyla işimizi yapıyoruz. Bizim belediyecilik ve hizmet anlayışımızla -açık söyleyeyim- başa çıkamayacaklarını görenler, şimdi yine her zaman, her seçimden önce alışık olduğumuz bir kısım türlü türlü hileler ya da kumpaslar kurmaya çalışıyorlar. Olsun, varsın çalışsınlar. Herkesin ilgi alanı var. Bizim ilgi alanımıza girmiyor. Onların ilgi alanları böyle. Yapacak bir şey yok. Ama bizim neler yaptığımızı, İstanbul’a neler kazandırdığımızı, rant uğruna şehrimizin talan edilmesine karşı nasıl bir duruş sergilediğimizi Yaradan da görüyor, kul da görüyor açıkçası. O yüzden burada gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, ne yaparsa yapsınlar, başaramayacaklar. Çünkü İstanbullu biliyor ve İstanbullu neyin, nasıl yapıldığını görüyor” dedi.

“NADİREN DOĞRU KONUŞAN RAKİBİM BİLE, BU HAKKI TESLİM ETTİ”

31 Mart 2019 yerel seçimleri sırasında birçok vaatte bulunduklarını aktaran İmamoğlu, şunları söyledi:

“Benim, 2019 seçiminde kocaman bir vaat setim vardı. Çok çalışmıştık. Gerçekten 3 ay boyunca olağanüstü bir set çalışmıştık. Kitapçık demek de doğru değil, sağlam bir ansiklopedi gibi bir vaatler dizini oluşturmuştuk. Yüzlerce akademik kimlik, yüzlerce siyasi insan öyle bir akış sağlamıştık ve ona öyle sağlam bir koordinasyon kurmuştuk ki, muhteşem bir çalışma ortaya çıkmıştı. Yani gündüz seçim kampanyası, akşam 5-6-7 saat, gece yarılarına kadar, orada insanlarla beraber o vaat dizininin neler olduğuna birlikte karar verme sistemini kurmak muhteşemdi. Ben de -Allah’a şükür ne diyeyim- bu kadar detaylı bir oran vermeyecektim ama artık veriyorum. Yüzde 87’sini bu 5 yıla sığdırmanın gururunu yaşıyorum. Yüzde 87, önemli bir başarı. Nadiren doğru konuşan rakibim bile, bu hakkı teslim etti. Bence evet, yıllar geçecek, bu yüzde 87’yle anılacak sadece. Bu seçimden, ona bir tek o kalacak. Allah var, o

‘Yüzde 87’sini yaptı’ dedi biliyorsunuz. Teşekkür ederim kendisine.”

“BEN RAKİPLERİME BENZEMEM”

“Televizyonlara, canlı yayınlara katılıyorum. 200 sayfalık vaat setimden, işte en az bilinen bir tanesini… Hatta hatırlıyorum işte ‘Sosyal tesislerde haftada bir gün işte şu yapılacak’ demişsiniz… O kadar detaylar yazdık ki… Canlı yayınlarda bana soruyorlar. Benim de birileri gibi hani ‘yaptım’ deyip, geçiştiren bir ruh halim yok. O anda hatırlamayabilirim. Açıkça, ben rakiplerime de benzemem. Emin olmak isterim. ‘Hatırlamıyorum, kontrol edip size bilgi vereyim’ diyorum. Bunun gayet insani, doğru bir hamle olduğunu, doğru bir cevap olduğunu düşünüyorum. ‘Vay efendim, İmamoğlu hatırlamıyor!’ O kadar çok yüzlerce vaatten birini hatırlamıyor. Ama şunu anlıyorum: Onlara öyle bir etki bıraktım ki, demek ki her şeyi hatırladığımda şok oluyorlar ya, ‘İmamoğlu bunu niye hatırlamadı’ diye vahlanıyorlar. Tabii gençlerin deyişi var ya; ben şok. Onlar da şok oluyorlar tabii bunu görünce. 3 gündür tepiniyorlar bunun üzerinde. Çok da eğlenceli açıkçası. Onlar zannediyor ki, İmamoğlu kızıyor. Vallahi hiç kızmıyorum. Onlara bakıp hem çok mutlu oluyorum hem de eğleniyorum. Açık söyleyeyim; beni 5 yıllık icraatlarımızla eleştirip, ‘hatırlamadım’ dedim diye zıp zıp zıplamalarıyla gülmekten kırılıyorum. Ne mutlu bana ne mutlu tüm yol arkadaşlarıma.”

“ÖNEMLİ BİR ALGIYI DEĞİŞTİRDİK”

“Biz önemli bir algıyı değiştirdik” diyen İmamoğlu, “Eskiden millet, kötü bir şey ama diyordu bunu yani: ‘Çalıyor ama çalışıyor.’ Böyle bir algı vardı. Biz bunu yerle bir ettik. Şimdi milletimiz şunu diyor: ‘Hem çalmıyor hem de çalışıyor. Bu önemli. O yüzden şaşkınlar, o yüzden anlayamıyorlar. Bunu daha da yerleştireceğiz. Sevgili hemşehrilerim; iradenizin yok sayılmasına, adaletsizliğe, hukukun, demokrasinin askıya alınma girişimlerine karşı muhafızlık yaptığımızı, bu şehir çok iyi biliyor” şeklinde konuştu. İlk etabını açtıkları Kabataş Terfi Merkezi için çalışmalara, 2021 Eylül’ünde 1 milyar 150 milyon liralık bütçeyle, başladıklarını belirten İmamoğlu, “İnsanlarımızı dinleyerek, çok değerli mimarlarımızla çalışarak, onların tasarımlarıyla beraber burada özenli bir transfer merkezini inşa etme yoluna giriştik. Kurul süreçleri vesaire derken bugünlere geldik” dedi.

“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI ÇÖZÜMLER OLUŞTURMAK ADINA PROJELER ÇALIŞTIK”

Terfi merkezi ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasının bölgedeki, araç ve yaya trafiğine olumlu yansımaları olacağını kaydeden İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Karaköy’den Beşiktaş’a kadar uzanan bu bölgede çile, çekilir gibi değildi. Biz konuya geçici değil, kalıcı çözümler oluşturmak adına projeler çalıştık. Bölgeye gelen otobüsleri ne yapacağız? Yer altına alacağız. Yer altındaki otoparkımız, 60 tane o büyük otobüsleri, orada, aynı anda misafir edecek. Ve yolcularını indirip, yolcuları Dolmabahçe’ye ve diğer noktalara gidecek. Dolayısıyla artık bir tane otobüsü civarda depolanırken göremeyeceksiniz. Bu çok düzenli gerçekleşecek. Çünkü otobüslere ve yayalara çok özenli düzenlemeler getirdik. Buradaki o yoğunluğu kontrol altına alacağız. Burayı sadece yer altında yapacağımız bir otopark olarak da görmeyelim. Burası yolcuların ve yayaların zaman geçirebileceği bir istasyon alanı. Dükkanlar var, sergi alanları var, kütüphanelerimiz var, bir kısım ofisler de var olacak. Adına da bu nedenle ‘transfer merkezi’ diyoruz.”

“BU KADAR DETAYLI SEMT VERİYORUM Kİ, ÖĞRENSİN BAZI ARKADAŞLAR”

“Günlük, yaklaşık 70 kişiyi karşılayan kapasitesiyle, deniz trafiğinin de düzenlenmesine ciddi bir katkıda bulunacak. Yani yalnızca kara değil, aynı zamanda deniz yollarının da projeye entegre olmasını sağlayacağız. Tesiste bulunan inanılmaz bir tasarım kabiliyetiyle, yeşil alanlar sayesinde merkezimiz, bu bölgenin kentin bir parçasını olması özelliğini de sağlayacak. Bölgeye kamusal alan niteliğini vereceğiz. Bugün ilk etabını açacağımız merkezimizde, İstanbul Kitapçığımız ve yolcu bekleme alanlarını vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bakınız; bu binaya baktığınızda, yukarıda yükselen alanı gördüğünüzde, onun tepesinden yürüyerek, yani ki yan tarafta Kabataş- Beşiktaş-Yıldız- Mecidiyeköy-Mahmutbey metromuzun… Bu kadar detaylı semt veriyorum ki, öğrensin bazı arkadaşlar diye. Akıllarına gelmeyebilir bu semtler.”

“VİTESİ DAHA DA ARTTIRACAĞIZ”

Projenin tamamlanmasıyla, bölgeyi, yaklaşık 10 yıllık inşaat görüntüsünden kurtaracaklarının altını çizen İmamoğlu, “Bu şehir için çok daha büyük, çok daha kucaklayıcı çözümlerimiz var. Önümüzdeki dönemde, vitesi daha da arttıracağız. Artık bizi izleyemeyecekler. İzlemekten vazgeçecekler. Çünkü biz, ufuk çizgisini geçeceğiz. Bizi göremeyecekler. O kadar geriye kalacaklar. Enerjimizi ve gücümüzü daha da büyüteceğiz. 5 yıldaki yönetimin 25 yılda yaptığından çok daha fazla iş yapmamızın, aslında bize şöyle bir hedef koyuyor: 10 yılda 50 yıla bedel iş yapan belediyecilik dönemini, bu şehre, göreceksiniz yansıtacağız. Ama daha çok da bu şehrin başını belalardan koruyacağız. Bu şehrin başına bir bela gelmesini, bir ihanet gelmesini engelleyeceğiz. Bu şehrin geleceğini koruyacağız. Çocuklarımızın umutlarını koruyacağız. Gençlerimizin umutlarını koruyacağız. Önemli bir sorumluluk” diye konuştu.

KABATAŞ, SALACAK, MALTEPE; ÜÇÜ DE MEGA İŞ

Kabataş’ın ardından Salacak’ta sahil düzenlemesi, Maltepe’de de meydan açılışlarını gerçekleştireceğini vurgulayan İmamoğlu, “Bu üçü de İstanbul için mega iştir ha; söyleyeyim. Ama bizin tevazuumuz bile mega tevazuu. İkisi bir araya gelince, çok güzel oluyor. Çünkü onun adı ‘İstanbul tavrı’. İşte biz İstanbul beyefendisi, İstanbul hanımefendisi olmaya, şehrimizdeki insanlar olarak devam edeceğiz” dedi. Babası Hasan İmamoğlu’nun açılışta kendisini yalnız bırakmadığını söyleyen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“İSTANBUL’A KÜÇÜCÜK BİR KÖYDEN GELİP…”

“Şükürler olsun, ben ailemden razıyım. Bana çocukluktan beri çalışkan olmayı öğretti hem annem hem babam. İyi esnaf olmayı öğretti. Ama daha da ötesi, iyi insan olmayı öğretti. Allah onlardan razı olsun. Onlara layık olmak değerli bir şey. Ama bir şey daha söyleyeyim: İstanbul’a küçücük bir köyden gelip, Selmani Pak Caddesi’nde bir dükkan tutabilmeyi bir hayal görüp, orada o dükkanın ekmeğini, bereketini gayretle, adaletle kazanıp, hayata tutunmayı, birlikte iş üretmeyi, İstanbul’un bir iş insanı olabilmeyi başarabilmek; sonra da burada gelip hem burayı açmak hem Selmani Pak da geçmişte bir dükkanda köfteci ya da bir çevirme tavuk satan, ama aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’nde ekonomi okuyan bir öğrenci olabilmeyi hayal ettiren, başaran ve sonra da bu kente Belediye Başkanı yapıp, dönüp 30 yıldır hiç dokunulmamış, 20 yıldır dokunulmamış Selmani Pak Caddesi’ni tekrardan düzenleyip şehre kazandımak, dolayısıyla Atatürk Cumhuriyeti’ne layık olabilmek de bizim büyük boynumuzun borcudur.”

Kabataş Terfi Merkezi; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP milletvekilleri Yunus Emre, Yüksel Mansur Kılınç, CHP Parti Meclisi üyesi Mahir Yüksel, İmamoğlu, CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı İnan Güney ve Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat tarafından kesilen kurdele ile hizmete girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu