Gündem

Hiç var olmamıştır denen altın şamdanlar “Sayıştay raporunda”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, altın vazoları hatırlattı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, geçtiğimiz haziran ayında Dolmabahçe Sarayı’nda yer alan iki altın vazonun yerinde olmadığını açıklamıştı.

Mahmut Tanal’ın soru önergesinin ardından Milli Saraylar Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Milli Sarayların envanterinde 2 adet vazo hiçbir zaman var olmamıştır” ifadeleri kullanılmıştı.

Tanal, konunun Sayıştay raporunda yer almasıyla yeni paylaşımlarda bulundu. 

Tanal’ın sosyal medya hesabından açıklaması şöyle:

“Hatırlarsanız, ’96 kilo ağırlığındaki paha biçilmez altın şamdanlar nerede?’ diye sorduğum için Milli Saraylar Başkanlığı yönetimi şahsımı hedef almıştı. Kanal kanal dolaşıp her şeyi dört dörtlük idare ettiklerini anlatmışlardı. 

2020 yılı Sayıştay raporu yayınlandı. Denetçiler, ‘Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı yönetiminde bulunan müzelerde sergilenen veya depolarda muhafaza edilen bir kısım tarihi eser ve objelerin kuruma ait taşınır mal kayıtları dışında ayrı kayıtlarının tutulduğunu’ tespit etti. 

Devamında, ‘Taşınır Mal Yönetmeliği’nin 9. maddesinde müzelerde sergilenen taşınırların örnek 3 nolu ‘Müze Defteri’ne kayıt edileceği ve 10. maddesinde de müzedeki eserlerin kayıtlarında örnek 5/A nolu taşınır işlem fişinin kullanılacağının belirtildiği’ bilgisi aktarılıyor. Değerli Milli Saraylar yetkilileri, sorumluluğunuzdaki müzelerdeki tarihi eserlerin tamamını usulünü uygun şekilde tabloya kaydedin. Topkapı Sarayı’nda depoda olduğunu söylediğiniz altın şamdanları da bir an önce kamuoyuyla paylaşın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu