Gündem

Hesabı biz ödemeyeceğiz

KADIKÖY’DE ESNAFIN… “HESABI BİZ ÖDEMEYECEĞİZ” FERYADI.

Pandemi nedeni ile alınan tedbirler sonucu uzun süre kapalı kalan esnaflar 25 Ocak 2021 Pazartesi günü Kadıköy dahili İstanbul’un üç ayrı yerinde yaptıkları basın açıklamasında milyonlarca insanın “içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, işçiler ise açlıkla karşı karşıya” olduğu vurgulandı.

Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılan ve CHP İstanbul PM eski Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, CHP Kadıköy önceki dönem Belediye Meclis Üyesi Aydoğan Dülger ve CHP Kadıköy Gençlik Kolu Başkanı Can Günana’nında katıldıkları basın açıklamasında esnaflar adına Serhat Bingöl, Aydoğan Dülger, Tekel Bayileri temsilcileri, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin’de söz aldılar.

Yağmurlu havaya rağmen çok sayıda esnaf ve işçinin katıldığı açıklamada sık sık taleplerinin karşılanmasına yönelik sloganlar atılırken esnaflar adına söz alan Serhat Bingöl, salgın tedbirleri kapsamında çalıştıkları iş yerlerinin 16 Mart 2020’de 75 gün kapatıldığını, 20 Kasım’da tekrar kapatılan iş yerlerinin bugün itibariyle 66 gününü geride bıraktığını belirterek, “2020’nin neredeyse yarısını işsiz ve gelirsiz geçirdik. Barlarda çalışan arkadaşlarımız ise 315 gündür işsiz ve bir gelirleri yok” dedi.

Bingöl, yaşadıkları mağduriyetin hükümet tarafından görülmediğini ve seslerinin duyulmadığını söyleyerek, “Sesimizin duyulmasını istiyoruz. İş yerlerini kapatmak bizi açlığa mahkum etmek demektir. Ya hayatımızı idame ettirecek bir destek sağlayın ya da iş yerlerini açın. İş yerlerinin açılmaması demek, hiçbir gelirimiz olmadan yaşamak zorunda kalmamız demek, sosyal güvencemizin olmaması demek, biz çalışanları açlığa mahkum etmek demek. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, işçiler ise açlıkla karşı karşıya” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu