Gündem

Gürsel Tekin “TOKİ’nin eline düşen yanıyor”

Gürsel Tekin “TOKİ’nin eline düşen yanıyor”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bakan Kurum’un “TOKİ tarafından son 1 yıl içerisinde borcunu ödeyemediği için fesih işlemi gerçekleştirilen 300 adet taşınmazın bulunduğunu” ifadeleri Toplu Konut İdaresi’nden (TOKİ) ev sahibi olanların ödeme güçlüğü çektiğini ortaya çıkardı.

Bu konuda bir acıkama yapan CHP’li Tekin  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un daha önce sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı  “Koronavirüs tedbirleri kapsamında TOKİ ve Emlak Konut’tan ev alan vatandaşlarımızın bu süreçte mağdur olmamaları için nisan ve mayıs ayı konut taksitlerini erteliyoruz” içerikli  paylaşımını hatırlatarak  “ancak kendisine verdiği yazılı soru önergeme verdiği yanıtta ise; “TOKİ tarafından son 1 yıl içerisinde borcunu ödeyemediği için fesih işlemi gerçekleştirilen 300 adet taşınmazın bulunduğunu” ifade etmiştir. Şimdi Sayın Bakana buradan sormak istiyorum; “vatandaşın taksitlerini faizsiz olarak durduruyoruz, erteliyoruz” açıklamanıza rağmen, bahse konu bu 300 konuta neden el konulmuştur? dar gelirli vatandaşı konut aldığına, alacağına bin pişman ediyorsunuz. Borcunu ödeyemediği için el konulan evleri iade edin” dedi.

Bu konudaki açıklamasını  “TOKİ tarafından yılda iki defa her 6 ayda bir yapılan artışlardan dolayı vatandaşın ödediği bütün taksitler sanki hiç ödememiş gibi yerinde sayıyor” diyerek sürdüren Gürsel Tekin daha sonra şunları söyledi “ TOKİ her 6 ayda bir yapılan borç güncellemeleri nedeniyle faiz almadığını iddia etse de faizden daha yüksek kar elde etmektedir. Bu sistem ile vatandaşı resmen soyan TOKİ, dar gelirli vatandaşı konut aldığına alacağına bin pişman ediyor. Hükümetin dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak iddiasıyla görevlendirdiği TOKİ, yeni mağdurlar yaratarak yoluna devam ediyor “dedi.

CHP’li Tekin’in soru önergesine Bakan Kurum tarafından verilen yanıtlar şöyle:

“Bakan Kuruluşumuz olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzce son 1 yıl içerisinde yapılan ve tamamlanan işlemlerde; Satışa Arz Şerhi Tesis işlemlerinin başlama belgesinde girilen belgelerde, belgeyi düzenleyen kurumun “İcra dairesi” ve “İcra Müdürlüğü” olduğu işlemlerde, şerh tesis edilen 23.177 işlem ve 43.000 taşınmaz olduğu tespit edilmiştir.”

Başlama şekli “Cebri Satış” olan “Satış” işlemlerinde girilen başlama belgelerinde, belgeyi düzenleyen kurumun “İcra Dairesi” ve “İcra Müdürlüğü” olduğu işlemlerde, işleme konu olan 19.667 işlem ve 24.488 taşınmaz tespit edilmiştir.

Bağlı kuruluşumuz olan TOKİ tarafından son 1 yıl içerisinde borcunu ödeyemediği için fesih işlemi gerçekleştirilen 300 adet taşınmaz bulunmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu