Gündem

CHP’nin “Gazetecilere yönelik tutuklama ve ceza uygulamalarının araştırılması” önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’nin TBMM Genel Kurulu’nda “gazetecilere yönelik baskı şiddet, tutuklama ve ceza uygulamalarının araştırılması”  hakkında verdiği grup önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Önerinin gerekçesini açıklayan CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, “Karşıtlarınıza benzediniz. 28 Şubat’ta sizin büyüklerinize ne yapıldıysa onlara nasıl davranıldıysa Erdem Gül’e, barış akademisyenlerine, Gezi Davası tutuklularına, Hatay Milletvekili Can Atalay’a, Selahattin Demirtaş’a aynısını yaptınız” dedi. 

CHP, TBMM Genel Kurulu’nda, “gazetecilere yönelik baskı şiddet, tutuklama ve ceza uygulamalarının araştırılması” amacıyla Meclis araştırma önerisi verdi. Önergenin gerekçesini açıklayan CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp şunları söyledi:

“Partimizin İstanbul Adalar Belediye Başkanı gazeteci kimliği ile bilinen Erdem Gül yaptığı bir haber ile örgüte bilerek ve isteyerek yardım suçundan beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Oysaki Erdem Gül hakkında aynı haber nedeniyle aynı mahkeme tarafından yayınlanan bu haber sır niteliğini kaybetmiştir. Bu nedenle devlet sırrının açıklanması söz konusu değildir. İki gündür yıldönümü nedeniyle konuşmalarımıza konu olan 28 Şubat’ı anımsatmak istiyorum. FETÖ terör örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle gazetecinin etik ilkerlerinden adım atmaksızın durdu… İnşa ettiğiniz hukuk düzeni Erdem Gül’ü terör örgütüne yardım suçundan mahkum etti. İnşa ettiğiniz hukuk düzeni, sadece suç olmaması gereken gazeteciliği de mahkum etmedi. Erdem Gül’ün sizin geçmişinize kattığı kıymeti de mahkum etti. Karşıtlarınıza benzediniz. 28 Şubat’ta sizin büyüklerinize ne yapıldıysa onlara nasıl davranıldıysa Erdem Gül’e, barış akademisyenlerine, Gezi Davası tutuklularına, Hatay Milletvekili Can Atalay’a, Selahattin Demirtaş’a aynısını yaptınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu