Gündem

CHP’li Nazlıaka’dan Dünya Kız Çocukları Günü mesajı

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Nazlıaka, “2012 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir kararla 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü ilan edilmiştir. Bu günün ilan edilme gerekçesi; kız çocuklarının eğitim hakkı, beslenme hakkına ilişkin gördüğü ayrımcılığa dikkati çekmek, yasal haklardan faydalanmalarını sağlamak ve kadına yönelik şiddet ile zorla evlilik konularına karşı farkındalık oluşturmaktır. Birleşmiş Milletler bu kapsamda her yıl bir tema belirlemektedir. Bu yıl, “DİJİTAL NESİL, BİZİM NESİL” teması ile dijital iletişimin yaygınlaşması karşısında kız çocuklarının dijital imkânlara erişimi konusu üzerinde duruldu.

Bu konu ülkemizi de yakından ilgilendirmektedir. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, 18 milyon 241 bin 881 öğrencinin olduğu Türkiye’de, 4 milyon 247 bin öğrenci EBA’yı aktif kullanamamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimin Covid-19 salgını nedeniyle dijital platformlara taşındığı 23 Mart 2020’den 23 Nisan 2021’e kadar olan EBA istatistiklerine göre, öğrencilerin yalnızca yüzde 9’u EBA’ya tabletten girmiştir. EBA için bilgisayar kullanan öğrencilerin oranı da yüzde 30 gibi düşük bir oranda gerçekleşmiştir. Öğrencilerin yüzde 61’i EBA’ya cep telefonuyla bağlanmıştır. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle evine internet bağlatamayan, bu yüzden komşusundan internet çekmek için çatıya çıkan babasını takip eden Çınar Mert, çatıdan düşerek hayatını kaybetmiştir.

Türkiye’de dijital imkânlara erişmek bir yana, kız çocukları en temel hakları olan beslenme, sağlık, eğitim ve barınma hakkına dahi erişimde ciddi zorluklar yaşamıştır ve yaşamaya devam etmektedir.

Cinsel istismar başlı başına bir sorundur…

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, 2013-2020 yılları arasında ceza mahkemelerinde 143 bin 335 “Çocukların cinsel istismarı” dosyası ele alındı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün 2020 yılına yönelik açıkladığı verilere göre, ‘Çocukların cinsel istismarı” suçundan cezaevlerinde sadece 12 bin 942 hükümlü ve 2 bin 550 tutuklu bulunuyor.

Çocuklara cinsel istismarda bulunanlar cezasızlıkla ödüllendiriliyor! 2013 yılında 4 bin 466 istismarcı beraat etti. 2015 yılında çocuklara cinsel istismar kapsamında toplam 16 bin 957 cinsel istismar suçu ele alındı ve 4 bin 551 kişi beraat etti. Çocuk istismarı suçu kapsamında 2017 yılında 16 bin 348, 2019 yılında da 28 bin 360 dosya karara bağlandı. 2019 yılında, çocuk istismarından yargılanan 6 bin 420 kişi beraat etti. Yaşanan korkunç tablo 2020 yılında da değişmedi. 2020’de 5 bin 100 kişi beraat kararı ile ödüllendirildi.

440 bin çocuk doğum yaptı…

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu’nun 2018 raporu kız çocukları ile ilgili korkunç bir tabloyu gözler önüne serdi.  2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı olarak 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde iktidara tekrar sesleniyoruz: Kız çocuklarının eğitim hakkına erişmesi için eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin önünü açan 4+4+4 sisteminden derhal vazgeçilmelidir. Karma eğitimden asla ödün verilmemelidir. Çocuğa yönelik istismarda bulunanlara sağlanan iyi hal indirimleri sonlandırılmalı, sanıklar cezasızlık ile ödüllendirmekten vazgeçilmelidir. Eşit, adil ve refah içinde bir hayat çocuklarımızın en temel hakkıdır. Çocuklarımızın cehenneme dönen hayatını ilk seçimlerden sonra değiştireceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Biz diyoruz ki; çocuklar inanın, inanın çocuklar, güzel günler göreceğiz, güneşli günler…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu