Gündem

CHP’li Nazlıaka: “İktidarımızda bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girecek”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Kotalar Bize Dar, Hedefimiz İktidar” toplantısında konuştu.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Kadın Kolları’nın bugün Aydın Kuşadası’nda düzenlediği “Kotalar Bize Dar, Hedefimiz İktidar” toplantısında konuştu.

Nazlıaka, “Ne mutlu bize ki ilk kadın muhtarımız Aydın’dan çıkan Gül Esin’dir. Merhumenin evladı bizlerle. Kendisine çok teşekkür ederiz. Gül Esin’i de rahmetle anıyoruz. Aydın’ı seçmemizin ikinci sebebi de var. İlk kadın büyükşehir belediye başkanımızın Aydın’dan seçiliyor olmasıdır” sözleriyle toplantının Aydın’da yapılma gerekçelerini aktardı.

Aylin Nazlıaka’nın konuşması şöyle:

Nazlıaka, “Bizler ilk göreve geldiğimizde Genel Başkan’ımıza söz verdik. ‘Hedefimiz var, yapılacak ilk seçimlerde öncü güç kadınlar olacak’ dedik. Bu sözümüzün arkasındayız. Üç ana unsura ihtiyaç duyduğumuzu fark ettik. Örgütlenmek, örgütlenmek, örgütlenmek… 303 ilçemizde CHP tarihinde ilk kez Kadın Kolları İlçe Başkanlığı kuruldu. Gözümüzü ilk kez oy kullanacak 6.3 milyon seçmene diktik. 2001-2003 arası doğumlu olan gençlerimizi partimize üye yapıyoruz” dedi.

“Herkesin bildiği gibi bizim partimizin bir kırmızı çizgisi var, kadına yönelik şiddet. Bir projeyi hayata geçirdik, Sayın Genel Başkanımızla hayata sürdük. Çağrı merkezimiz kanalıyla, tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara ücretsiz destek hizmeti sunuyoruz. Genel Başkanımızın sözünden yola çıkarak bazı sanayi ve ticaret odalarıyla protokol yaptık. Kadın ve çocuklarımıza burs imkanı sağlıyoruz. 3 bine yakın şiddet mağduru kadının hayatına bire bir dokunduk. Kadına yönelik şiddet haritası çıkarıyoruz çünkü ilk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız ve şiddeti durdurmak için gerekli adımları atacağız, ülkemizde kadına yönelik şiddeti ve sömürüyü sonlandıracağız, buradan andımız olsun.

Biz kadınlar ülkenin kaderini değiştirmeye geliyoruz. Aşındırılmış haklarımızı geri almak için, eşitliği inşa etmek için, kız çocuklarının okullaşma oranlarını yükseltmek için, çocuklarımızın tarikat yurtlarına mecbur kalmaması için, kadınların istihdamın içinde daha güçlü yer alması için geliyoruz. İktidarımızda, kadın cinayetlerinin failleri indirim almayacak. İktidarımızda ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi yeniden yürürlüğe girecek. Üstelik sözleşme yürürlüğe girerken, AKP gibi imza atıp maddelerin uygulanmadığı şeklinde değil, tüm maddelerin uygulandığı şekilde yürürlüğe girecek. İktidarımızda kamuda yönetim kademelerinde en az yüzde 33 cinsiyet kotası uygulanacak. Kadın derneklerine imtiyazlar sağlanacak… Eşit bir Türkiye yaratacağız. Dostlarımızla birlikte ilk seçimlerde iktidarı kucaklayan bizler olacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu