Gündem

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı resmi olarak THK’ye başvurusunu yaptı

THK ile iş birliğine hazırız...

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarındaki orman yangınlarıyla mücadelesi aralıksız sürerken, söndürme çalışmalarında kullanılamayan THK uçaklarıyla ilgili 11 Büyükşehir Belediyesi’nden “Uçakları Aktif Hale Getirmeye Hazırız” çağrısı geldi. Çalışmaların havadan müdahale kabiliyeti ve gücünü artırmaya dönük dün yapılan bu çağrının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Başklanı Ekrem İmamoğlu da dahil olmak üzere başkanlar ilk adımlarını attı. İşbirliğine hazır olduklarını gösteren ve Türk Hava Kurumu Başkanı Cenap Aşçı’ya hitaben yazılan dilekçelerini imzalayarak ayrı ayrı kuruma ilettiler.

11 Başkan ayrıca THK bünyesinde bulunan yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduklarını belirten bir deklarasyon yayınladı. Mevcut yangınları söndürmek ve olası yeni yangınlara hazır olduklarını beyan eden başkanlar, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun “Diğer kuruluşlarla ilişkiler” başlıklı 75’inci maddesini anımsatarak “Kamu yararına çalışan dernekler” ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirme hak ve yetkisine sahip olduklarını bildirdi. Başkanlar bu deklarasyonu da iş birliğine hazır olduklarını gösteren dilekçeye eklediler.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da iş birliğine gidilmesi hususunda gerekli tüm iş ve işlemlere hazır olunduğunu ifade eden dilekçesini saat 15.00’te iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu