Gündem

CHP ‘Yüce Meclisi Göreve Davet Ediyoruz’

İBB Yönetimi tarafından belgeleriyle açıklanan ve yargıya taşınacak olan imar vurgunu...

İBB Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna ve savcılıklara ihbarda bununmuş;  “İstanbul Büyükşehir Belediyesini 13 milyar liralık zarara uğratan toplam 50 adet dosyanın varlığından söz etmiştir.

İBB Yönetimi tarafından belgeleriyle açıklanan ve yargıya taşınacak olan imar vurgunu dosyalarına, ne hikmetse İçişleri Bakanlığı tarafından el konulduğu anlaşılmaktadır. Bu itibarla; “Rant Lobileri” ile yolsuzluk ve rüşvet iddialarının araştırılması ve yolsuzlukların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması konusu İçişleri Bakanlığını aşan bir noktadır. Burada görev Yüce Meclise düşmektedir. Bu plan değişikliklerinin sayısının yoğunluğu, bu değişiklikler marifetiyle elde edilen ranttan kimlerin nemalandığı ve bu kazancın nerelere harcandığı sorunlarının acilen cevaplanması gerekmektedir. Bütün plan tadilatlarının tek tek irdelenmesi marifetiyle açıklığa kavuşturulmasının gerekliliği ortadır.

Bu nedenle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP İktidarı döneminde onaylanmış olan imar planı değişikliklerinin tümünün incelenmesi, bu değişiklikler ile ortaya çıkan yapılaşmanın kentte neden olduğu tahribatın ortaya konulması, bu tip spekülatif faaliyetlerin engellenmesine yönelik olarak alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amacı ile Anayasa’nın 98, içtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Gürsel Tekin ve arkadaşları Meclis Araştırması açılması talep etmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu