Gündem

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: 13 uçak alacağına 12 tane de yangın söndürme uçağı alsaydın

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a seslendi: "Kendine 13 uçak alacağına, 12 tane yangın söndürme uçağı alsaydın. 19 yıldır iktidardasın. Her yıl bir tane yangın söndürme uçağı alınsa, bugün 19 tane yangın söndürme uçağımız olacaktı”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangın nedeniyle bölgeye geldi.  İlk olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye birimini ziyaret ederek yangın hakkında genel bilgiler aldı. 

Kılıçdaroğlu’na, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, CHP Antalya milletvekilleri ve CHP’li ilçe belediye bakanları ile parti yöneticileri eşlik etti.

Yaptığı ziyaretin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, iktidarın planlama ve öngörüde bulunmadığını savunarak, şöyle konuştu::

‘THK’NIN 2002’DE 19 UÇAĞI, 19 PİLOTU VARDI’

“Olay oluyor, yangın oluyor, can kaybı oluyor, mal kaybı oluyor, konvoylar halinde bakanlar geliyor… Peki kardeşim niye önlemi zamanında almıyorsunuz siz? Her yaz yangın oluyor, pek çok ülkede oluyor.

Türk Hava Kurumu’nun 2002’de yangınları söndürmek üzere 19 uçağı vardı, 19 pilotu vardı. Bu uçaklardan dördü İstanbul’da, dördü İzmir’de, dördü Çanakkale’de, dördü Edremit’te bekliyor. Üç uçakta havada sürekli seyir halinde, yangın çıkarsa hemen müdahale etmek için. 2002’de 19 tane pilot, 19 tane de yangın söndürme uçağımız varken neden şimdi yok? Nereye gitti bu uçaklar?”

‘YANGIN SÖNDÜRMEK İÇİN İHALEYE ÇIKILIR MI?

“Bana şu örneği, bir Allah’ın kulu çıkıp anlatsın: Yangını söndürmek için ihaleye çıkılır mı ya… Yangın var, ‘Efendim ihaleye çıktık.’ Bakan şunu söylüyor: ‘Yangın söndürme uçağı envanterimizde yok’ diyor. Sorumsuzluğa bakar mısınız Allah aşkına! Her yıl orman yangını olur ama beylerin envanterinde yangın söndürme uçağı yok.”

‘HER YIL BİR TANE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ALINSA 19 TANE YANGIN UÇAĞIMIZ OLURDU’

“Kardeşim 19 yıldır iktidardasın. Her yıl bir tane yangın söndürme uçağı alınsa, bugün 19 tane yangın söndürme uçağımız olacak. Şimdi ben bunları söyledim diye kızıyorlar. Ama ben bunları söylemek zorundayım. Ben devleti tanıyorum ama devleti yönetenler devleti tanımıyorlar.”

KENDİNE 13 UÇAK ALACAĞINA 12 TANE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ALSAYDIN’

“Günlerdir çözülmüyor. Nerede uçaklar? İHA’ların da süratle devreye konulması lazım. Yaz aylarında bu böyledir, bu gerçeği görmesi lazım devleti yönetenlerin. Ama devleti yönetenler bu gerçeği görmüyorlar. Kendine 13 uçak alacağına, bir tane yeter kardeşim ya, 12 tane de yangın söndürme uçağı alsaydın.

‘HER OLAY ÇIKTIĞINDA SANKİ YENİDEN ÇIKMIŞ GİBİ KABUL EDİYORLAR’

“Buradan (bu noktadan) Türkiye’nin çıkması lazım. Var olan sistemin Türkiye’yi nereye getirdiğini hep beraber görüyoruz. Her olay çıktığında sanki yeniden çıkmış gibi kabul ediyorlar. Sel geliyor, sanki ilk defa bu sene sel geldi diye görüyoruz veya öyle anlatıyorlar. Yangın oluyor, sanki Türkiye’de ilk kez orman yangını oluyor… Ya bugüne kadar hep oldu…”

‘ESKİDEN DE YANGIN ÇIKIYORDU, THK MÜDAHALE ETTİ, KİMSENİN HABERİ BİLE OLMADI’

“2002’de 176 bölgede orman yangını çıktı. Türk Hava Kurumu derhal müdahale etti, 176 bölgede orman yangını çıktığından kimsenin haberi bile olmadı. Çünkü devlet görevini yapıyordu. Yangın başladığı andan itibaren müdahale ediyorlardı, uçaklar vardı, pilotlar vardı, hemen müdahale vardı. (Şimdi) Bunların hiçbirisi yok. Bizim ormanların yüzde 98’i, yüzde 99’u kayalıklarda, vadilerde, koylarda. Yani insanın yangını söndürmek için ulaşamayacağı veya araçların ulaşamayacağı yerlerde. Buna ancak havadan müdahale edersiniz. Onun için de yangın söndürme uçaklarının olması lazım. Helikopterlerin de kendine göre riskleri var. Pervane döndüğü zaman çam kozalaklarını daha da uzağa itiyor ve yangını büyütüyor aslında.”

‘AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ’

“Öncelikle bölgenin, en azından bir afet bölgesi ilan edilmesi lazım. Olayın boyutları umarım daha fazla derinleşmez. Her yıl mutlaka orman yangınları çıkar. Her yıl mutlaka bir şekliyle bir bölgede sel olur. Şöyle veya böyle, belli aralıklarla da olsa depremi de yaşarız. Ama sanki bunları ilk kez yaşıyormuşuz gibi sıfırdan önlem almaya çalışırız. Türkiye’yi yöneten iktidarın en büyük zaafı da bu. Bir planlama, bir öngörü söz konusu değil.

Dün, Türk Hava Kurumu ile görüşmek istedim. Türk Hava Kurumu, Cumhuriyet ile yaşıt olan bir kurum. Size bazı rakamlar vereceğim ve emin olun vereceğim rakamları devleti yönetenler bilmiyorlar. Bilmedikleri içindir ki zaten önlem almayı bilmiyorlar.”

KILIÇDAROĞLU VATANDAŞLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, orman yangınlarının etkili olduğu Antalya’da Manavgat Belediyesi Dayanışma Merkezi’ni ziyaret ederek bilgi aldı. Belenobası Köyü’ne de giderek incelemelerde bulunan Kılıçdaroğlu, yangından etkilenen vatandaşların sorunlarını dinledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu