Gündem

CHP İl Başkanına bu yakışırdı…

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde gerçekleştirilen esnasında alanı terketmesinin nedenlerini açıklarken ‘‘Tören alanından ayrılma nedenlerimden biri bütün siyasi partilerin çelenkleri dışarıda tutulurken AKP’nin çelenginin içeri alınmış olması. Ben cumhurbaşkanının mesajı okunduğu için protokolden ayrılmadım. Böylesi bir günde ayrıştırıcı bir dille cumhuriyetin ilk yıllarını neredeyse tek adam diktatörlüğüne benzeten siyasal söylemleri duymaya başlayınca tören alanından ayrıldım’’ dedi.
Hatırlanacağı üzere Cumhuriyet Bayramı’nın 97. Yıl dönümü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda gerçekleştirilen resmi törene katılan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajının siyasi propaganda kısmında tören alanından ayrılarak alanın dışında bekleyen partililerin yanına geçmişti.
BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİN ÇELENKLERİ TÖREN ALANI DIŞINDAYKEN AKP ÇELENGİ İÇERİ ALINMIŞTI
İl Başkanı Kaftancıoğlu, tören alanından ayılmasının iki nedeni olduğunu söyledi. Birinci nedenin diğer siyasi partilerin çelenkleri dışarıda tutulurken AKP’nin çelenginin içeri alınması olduğunu belirten Kaftancıoğlu, ‘‘Dün, 81 ilimizde olduğu gibi Taksim’de de resmi tören vardı. Ben de doğal olarak partim adına katılım gösterdim. Resmi törenlerde bugüne kadar valiliğin, genelkurmayın ve belediyelerin çelenkleri içeri alınıp siyasi partilerin çelenkleri dışarıda bekletiliyordu.
Resmi törenden sonra ise siyasi partiler, çelenklerini koyuyorlardı. Ben, dün iki nedenle tepki gösterdim. Birincisi; Bütün siyasi parti çelenkleri tören alanı dışındayken AKP çelengi içeri alınmıştı. Bu durumu alanda görevli olan arkadaşlarımıza ifade ettim ve eşitlik gereği, diğerleri gibi AKP’nin çelenginin de dışarıda olması gerektiğini ya da hakkaniyet gereği bütün siyasi partilerin çelenginin içeride olması gerektiğini ifade ettim. Oradaki memur arkadaşlara aynen sizlere ifade ettiğim gibi durumu anlattım. Memur arkadaşlar da ‘‘Biz burada memuruz. Biz törenden sonra sizin çelenklerinizi içeri almakla görevliyiz. O çelenk başka bir yerden girmiştir’’ dediler. Ben de oradaki memur arkadaşlara çelengi alana sokan görevli kimse onunla görüşmek istediğimi söyledim. ‘‘Ya o çelengi dışarı çıkaracaksınız ya da bütün çelenkleri içeri alacaksınız’’ dediğimde genel bir tavır sergilediler. Yarın İstanbul Valiliği’ne ya da Emniyet Müdürlüğü’ne bu durumu aynı şekilde anlatan bir bilgilendirme ve gereğinin yapılması ile ilgili bir dilekçe vereceğim’’ diyerek konuştu.
CUMHURİYETİN İLK YILLARI DİKTATÖRLÜĞE BENZETİLDİĞİ İÇİN TÖREN ALANINDAN AYRILDIM
Açıklamasında tören alanını Erdoğan’ın mesajı okunduğu için değil; ayrıştırıcı bir siyasi söylem kullanıldığı için terk ettiğini vurgulayan Kaftancıoğlu, ‘‘Cumhuriyet Bayramı törenlerinde cumhurbaşkanının mesajı okunmaya başladı. Cumhuriyet Bayramı’nda elbette Cumhurbaşkanının mesajı okunur.  Bir şeyi düzeltmeliyim ki, ben cumhurbaşkanının mesajı okunduğu için protokolden ayrılmadım. Herkes gibi okunan mesajı dinlemeye başladım. Mustafa Kemal Atatürk’e, yol arkadaşlarına ve Cumhuriyetin 97. Yılı için yapılan kutlama mesajıyla ilgili hiçbir sıkıntı yoktu. Mesaj gayet olması gerektiği gibiydi. Bu cümlelerden sonra, böylesi bir günde ayrıştırıcı bir dille Cumhuriyetin ilk yıllarını neredeyse tek adam diktatörlüğüne benzeten siyasal söylemleri duymaya başlayınca o cümlelerin orada yerinin olmaması ve böylesi bir günde bu şekilde siyaset yapılmasının doğru olmadığını düşünerek mesajın siyasi içerikli kısmından tören alanından ayrıldım.
Tahmin ediyorum bütün resmi törenlere gönderilen metin aynıdır. Orada cumhuriyetimizin 97. yılında 83 milyon olarak hep birlikte kutladığımız ve ortaklaştığımız bir günde bile bunun üzerinden siyaset yapılırsa eğer, ben de bir siyasetçi ve vatandaş olarak tavır koymayı bir gereklilik ve sorumluluk olarak görürüm’’ şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu