Gündem

Büyükada TÜGVA’nın polisleri tarafından işgal edildi

Kaftancıoğlu: Adalar ilçe başkanımız şu anda yanımızda değil. Çünkü ilçe başkanımız Adalar halkının hakkını savunma için burada mücadele ederken, devletin polisi böyle bir şey yapmaz. Ama tahmin ediyorum TÜGVA'nın polisleri tarafından darp edildi

Büyükada İskelesi’nin üst katının tahliyesine ilişkin başlatılan hukuki sürecin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) lehine sonuçlanmasının ardından Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) işlettiği Büyükada İskelesi’nin üst katında tahliye süreci başladı. TÜGVA’nın Büyükada Vapur İskelesi’nden tahliyesi için gelen İBB zabıtaları, polis tarafından engellendi. İBB, mahkeme kararına rağmen tahliye işlemini engelleyen kişi ve kurumlar için hukuki süreç başlatılacağını duyurdu.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adalar İlçe temsilciği olarak kullanılan Büyükada Şehir Hatları Vapur İskelesi üzerindeki Adalar İlçesi Temsilciliği olarak kullanılan bölümün tahliye edilmek istenmesi sırasında İBB Zabıta Ekipleri ile Çevik Kuvvet’in arasında yaşanan gerginlik sırasında CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat’ın aldığı darbeler sonrası hastaneye kaldırılması üzerine CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancığlu, CHP İstanbul İlçe başkanları ile geldiği Büyükada’da basın açıklaması yaparak “Adalar ilçe başkanımız şu anda yanımızda değil. Çünkü ilçe başkanımız Adalar halkının hakkını savunma için burada mücadele ederken, devletin polisi böyle bir şey yapmaz. Ama tahmin ediyorum TÜGVA’nın polisleri tarafından darp edildiği için şu anda hastanede. Ada İskelesi 2005 yılında bir protokolle İBB’ye devredilmiş. İskelenin üst kısmı 2018’de TÜGVA’ya 10 yıllığına kiralanmış. Bu yer 2 bin 500 gibi bir rakama kiralanmış” dedi.

“2005 yılında bir protokolle İBB’ye devredilen Ada İskelesinin üst kısmının 2018’de TÜGVA’ya 10 yıllığına kiralandığını ve kira bedelinin 2 bin 500 lira gibi komik rakam” olduğunu belirten Kaftancıoğlu “İBB, burayı incelediğinde görmüş ki kiralayan vakıf burayı üçüncü kişilere devretmiş. Bu üçüncü kişiler, bir siyasi partinin ya da yandaşlarının ya da TÜGVA’lıların her kimse bilmiyoruz, burayı kullanmışlar. İBB, protokolde uygun olmayan işlemi yaptıkları için tahliyeleri yönünde tebligat yollamış. Tebligatın gereği yerine getirilmemiş. Yine İBB Başkanımız, yargıya başvurmuş. Tahliye işlemiyle birlikte TÜGVA’nın tahliye işleminin iptali için bir dava açmışlar. Bu davada TÜGVA, 27 Ocak 2021’de yürütmeyi durdurma kararı almış, tahliye sürecini durdurmuş. Ama İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin 28 Mayıs 2021 tarihli ve 2021-158 sayılı kararı ile tahliye işleminin iptali ve yürütme durdurulması işleminin reddine karar verilmiş ve sürecin önünde hukuki hiçbir engel de kalmamış. Yani 16 milyon İstanbullunun olan Büyükada iskelesinin tahliye edilmesi gerektiği yargı eliyle de tescil edilmiş” dedi.

AKP’den TÜGVA’nın işgaline destek…

Yapılan açıklama sonrası gemilerle adalardan ayrılan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu’nun aynı yerde basın açıklaması yapacağının öğrenilmesi üzerine tekrar olay yerine dönerken Enes Eminoğlu “Canan Kaftancıoğlu’nun bütün kullandığı ifadelerin asılsız, yalan ve iftiradır. Gençler gasbedilmiş binalarını korumak için burada. Gençlerimiz burada darp edilmiştir. Bir polisimiz yaralanmıştır. TÜGVA olarak dünden beri büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. 2018’den beri kiracı olarak kaldığımız Adalar İlçe Gençlik Merkezimiz hukuksuzca CHP’li İBB zabıtaları tarafından basılmış, vakfımıza ait olan eşyalar hiçbir tutanak tutulmadan kelimenin tam anlamıyla gasbedilmiş ve bilinmeyen bir yere götürülmüştür. CHP zihniyeti bu eylemiyle açıkça şunu söylemiştir; ‘Biz hak, hukuku, kanunu tanımıyoruz. Biz istediğimiz kiracıyı çıkarır, malına da çökeriz.’ Bu eylem tüm İstanbul’daki kiracıların hukukunun tehlikede olduğunu göstermektedir” dedi.

Birilerinin dolduruşuna gelip ortamı provoke etmiyoruz…

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu’nun açıklamasının ardından tekrar binanın önüne gelen CHP Kaftancıoğlu, “Biraz önce açıklama yapan genç kardeşlerimi ben büyük bir dikkatle dinledim. Şöyle bir cümle kurdular. ‘Canan Kaftancıoğlu, yalan söylüyor, tahliye belgesi nerededir diye. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genci olmak demek, halk için mücadele etmek demektir. Haklı mücadele etmek demek, boş ezberlenmiş cümlelerle biraz önce olduğu gibi slogan atmak değil, bilgiyle, belgeyle halkı vatandaşı aydınlatmak demektir. Bakın biz slogan atmıyoruz. Birilerinin dolduruşuna gelip ortamı provoke etmiyoruz. Sevgili genç kardeşim, orası gençlerin olsun, zaten biz bunun için mücadele ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu