Gündem

Aylin Nazlıaka: Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini durdurmaya kararlıyız

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eş zamanlı basın açıklaması yapacaklarını belirtti. Nazlıaka, "Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen kadınları Genel Merkez’de ağırlayacağız. 100 bininci yeni kadın üyemizi de Genel Başkan’ımızla bir araya getireceğiz." dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, 100 bininci yeni kadın üyeyi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya getireceklerini açıkladı. 

Nazlıaka, bugün yaptığı yazılı açıklamada, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin programlarını duyurdu. 25 Kasım’da 81 il ve 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapacaklarını belirten Nazlıaka, Ankara’da yapılacak programın detaylarını paylaştı. CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla yarın saat 11:30’da bir basın toplantısı düzenleyeceklerini aktaran Nazlıaka, şunları kaydetti:

“AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın öldürüldü. 1 Ocak ile 1 Kasım 2022 tarihleri arasında 202’si şüpheli olmak üzere 482 kadın yaşamdan koparıldı. Kadına yönelik şiddetle mücadelede etkin çözümün eşitlik olduğunu biliyoruz. İktidara geldiğimizde, kadını güçlendirecek olan politikalarımızı uygulamaya koyacağız. Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini durdurmaya kararlıyız. İstanbul Sözleşmesi’ni ilk 24 saatte yürürlüğe sokarak tavrımızı samimi bir şekilde belli edeceğiz.

Bu 25 Kasım’da, YaşamHak projemiz kapsamında hayatına dokunduğumuz şiddet mağduru kadınları ve kadın cinayetlerine kurban giden kız kardeşlerimizin ailelerini Genel Başkan’ımızla buluşturacağız. Kadına yönelik şiddetin nelere sebep olduğunu birebir konunun muhataplarından dinleyeceğiz. Kadınların sesine ses katacak ve seslerinin daha gür duyulmasını sağlayacağız. Ayrıca, Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen kadınları Genel Merkez’de ağırlayacağız. 100 bininci yeni kadın üyemizi de Genel Başkan’ımızla bir araya getireceğiz. CHP ailemiz her geçen gün büyüyor. Örgütümüze yeni üyeler katarak mücadelemizi de büyütüyoruz. Güçlü ailemizle, ilk seçimlerden sonra kadınların da güçlendiği bir Türkiye inşa edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu