GündemYerel

AKP’li Belediye tarım arazilerini satışa çıkardı

AKP ve MHP, 261 stadyum büyüklüğündeki 1 milyon 835 bin metrekarelik tarım arazisini satışa çıkardı.

İzmir’in Bergama ilçesinde AKP‘li belediye başkanı Hakan Koştu, 16 mahallede bulunan 261 stadyum büyüklüğündeki 1 milyon 835 bin metrekarelik tarım arazisini satışa çıkardı. Çoğunluğa sahip AKP ve MHP’li belediye meclis üyelerinin oylarıyla onaylandı. Karara CHP, İYİ Parti ve Deva Partisi meclis üyelerinin yanı sıra meclis toplantısına katılan muhtarlar da tepki gösterdi.

Karara göre; Ahmetbeyler, Alibeyli, Doğancı, Eğrigöl, Aziziye, Çitköy, Ferizler, Zağnos, Kurfallı, Aşağıkırıklar, Tekkedere, Kadıköy, Ayasköy, Bölcek, Göçbeyli ve Zafer mahallerinde 1 milyon 835 bin metrekarelik tarım arazisi satışa çıkarılmış oldu. Meclis toplantısına katılan 40 muhtar, alınan satış kararına alkışlar ve ıslıklar eşliğinde tepki gösterdi. Kararı protesto eden muhtarlar ve köylüler, belediye meclisi salonundan polis tarafından çıkartıldı. 

Çiftçilerin kullandığı zeytinlik, tarla, mera gibi köy mallarının satışına karşı çıkan yurttaşlar ve mahalle muhtarları ise belediye önünde eylem düzenleyerek seslerini duyurmaya çalıştı. 16 mahallede bulunan 261 stadyum büyüklüğündeki ata topraklarının rant uğruna satışına itiraz eden Bergamalılar yaptıkları açıklamada AKP’li Koştu’yu kınadı ve karardan vazgeçilmesi için çağrıda bulundu.

Eyleme destek veren CHP ve İYİ Parti’li meclis üyeleri de mecliste ret oyu verdikleri satış yetkisini mahkemeye taşıyacaklarını ve kararın iptali için davacı olacaklarını dile getirdi.

CHP Bergama İlçe Başkanlığı kararla ilgili sosyal medyadan da açıklamada bulundu:

“Bergama Belediyesi Meclis oturumu yine köylülerimizin tarlalarının satışa çıkarılma kararının oylandığı kara bir gün olarak tarihe geçmiş oldu.

Köylünün tarlasını satmayın dedik, muhalefet olarak ret oyu kullandık. Karşılığında ise bin bir mazeret dinledik. Baştan savma, ben yaptım oldu zihniyetiyle Bergama Belediyesi yönetimi Bergama’yı yönetememeye devam ediyor.

Satışa çıkarılan taşınmazların bulunduğu mahallelerimizin muhtarlarının bile bilgisi dışında listelenen taşınmazlar içerisinde bazen cami arsası, bazen hali hazırda köylünün mezarlığı bile listeye dahil edilebiliyor. Daha sonra sehven denilerek değiştiriliyor. Bergama 5 yıllık AKP Yönetiminin elinde deyim yerindeyse can çekişiyor. Yönetimsizlik yüzünden en kıymetli varlıklar elden çıkarılıyor, köylü kaderine terk ediliyor.

CHP olarak bir kez daha haykırıyoruz: “Köylü Milletin Efendisidir” ve Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında köylünün malı köylüye ait olduğu milletin efendisine iade edilecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu