Gündem

1 Mart 2003 Tarihini Unutamayız

SOSYAL DEMOKRASİ DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ “1 MART 2003 TARİHİNİ UNUTAMAYIZ”

Amerika’nın Irak’ın kuzeyinden yürüteceği operasyon için Türkiye’nin toprak ve hava sahasını kullanabilmesi için mevcut hükümet tarafından TBMM sunduğu tezkerenin ret edilmesinin 18.Yıl Dönümü nedeni ile Sosyal Demokrasi Derneği İstanbul Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında “1 Mart 2003 tarihini unutamayız” denildi.

Hatırlanacağı üzere Amerika’nın Türkiye’den talep ettiği iznin TBMM’de 1 Mart 2003’te yapılan gizli oturumda 250 ret, 264 kabul, 19 çekimser oy kullanılmış ancak Anayasa’nın 96. maddesinde öngörülen 267 salt çoğunluğa ulaşılamamış, bu durumda, tezkere kabul edilmemiş sayılmıştı.

1 Mart 2003 teskeresinin ret edilmesinin 18.Yıl Dönümü nedeni ile Sosyal Demokrasi Derneği İstanbul Şube Başkanı Süha Akıncı tarafından yapılan basın açıklaması..

1 MART 2003 TARİHİNİ UNUTAMAYIZ !

”GÜNÜMÜZDE 1 MART 2003 TARİHİNİ UNUTAMAYIZ… 1 MART 2003 TARİHİ, EMPERYALİZME KARŞI VERİLEN SİLAHLI MÜCADELENİN YANINDA; SİYASİ TARİHTE,EMPERYALİZME KARŞI DEMOKRATİK PARLAMENTER REJİM İÇİNDE ,TBMM’NCE ,ANTİ-EMPERYALİST MÜCADELE VERİLİP,NETİCE ALINABİLECEĞİNİN BELKİ DE TEK ÖRNEĞİDİR…

SOSYAL DEMOKRATLAR-DEMOKRATİK SOL’CULAR,ATATÜRK’ÇÜLER,HALKÇI DEVRİMCİLER-KEMALİST DEVRİMCİLER OLARAK SİYASİ TARİHİMİZDEKİ BU ÖNEMLİ TARİHLERİ UNUTMAMAYI-UNUTTURMAMAYI BİR GÖREV OLARAK KABUL EDİYORUZ.

BU ANTİ-EMPERYALİST MÜCADELEDE ,BAŞTA CHP OLMAK ÜZERE,EMEĞİ GEÇEN,OY VEREN TÜM PARLAMENTERLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ…İSİMLERİ SİYASİ TARİHİMİZE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR !…

1MART 2003 Tarihinde ne oldu?

1 Mart tezkeresi, Irak krizi konusunda AKP hükümeti tarafından 25 Şubat 2003’te TBMM’ye sunulup genel kurulda reddedilen ve tam adı “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması için Hükümet’e yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi” olan tezkeredir. ABD ve koalisyon ortakları, yeni dünya düzeni kurmak amacıyla, 11 Eylül 2001 saldırılarını bahane ederek Ortadoğu’da saldırıya geçmişti. Önce Afganistan’ı işgal eden ABD ve müttefiklerinin sonraki hedefi de Irak’tı. Bunun için de Irak’ın kuzeyinden yürüteceği operasyon için toprak ve hava sahasını kullanmak için Türkiye’den izin talep etmiş, 1 Mart 2003’te yapılan gizli oturumda 250 ret, 264 kabul, 19 çekimser oy kullanılmıştır. Ancak, Anayasa’nın 96. maddesinde öngörülen 267 salt çoğunluğa ulaşılamamış, bu durumda, tezkere kabul edilmemiş sayılmıştır.

AKP HÜKÜMETİ TESKERESİNİN REDDEDİLDİĞİ TBMM’DE, AKP’NİN 361 PARLAMENTERİNE KARŞI, CHP’NİN 178 PARLAMENTERİ BULUNUYORDU.

CHP GENEL BAŞKANI DENİZ BAYKAL’IN LİDERLİĞİNDE,1 MART 2003 TEZKERESİNİN GÖRÜŞÜLDÜĞÜ VE CHP GENEL SEKRETERİ ÖNDER SAV’IN DA ÖNEMLİ BİR KONUŞMA YAPTIĞI TBMM’DE, CHP GURUP BAŞKANVEKİLİ OLARAK BULUNAN, 22. DÖNEM MERSİN MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ÖZYÜREK, TBMM’DE OYLAMAYA 533 MİLLETVEKİLİ KATILDI. 250 RET, 264 KABUL VE 19 ÇEKİMSER OY KULLANILDI.

ANAYASANIN 96. MADDESİNDE ÖNGÖRÜLEN 267 SALT ÇOĞUNLUĞA ULAŞILMADIĞI İÇİN BU DURUMDA TEZKERE KABUL EDİMEMİŞ SAYILDI ANCAK BU DURUMUN FARKINDA OLMAYAN AKP YÖNETİCİLERİ, SEVİNÇLE-ALKIŞLARLA TEZKERENİN KABUL EDİLDİĞİ İLE İLGİLİ TV’LERE RÖPORTAJ VERİYORLARDI. MECLİS BAŞKANI BÜLENT ARINÇ, OTURUMA ARA VEREREK AKP GURUP BAŞKAN VEKİLİ SALİH KAPUSUZ’LA BENİ CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ OLARAK BENİ GÖRÜŞMEYE ÇAĞIRDI. BENİM İFADE ETTİĞİM İTİRAZLARA HAK VEREREK,TEZKERENİN KABUL KABUL EDİLMEDİĞİNİ AÇIKLADI. BU KEZ AKP’LİLER SUS PUS OLDULAR, CHP’LİLER ALKIŞLAMAYA BAŞLADILAR…

KAMUOYUNDAKİ TEPKİLERDEN, BAYKAL’IN GİZLİ OTURUMDAKİ KONUŞMASINDAN ETKİLENEN 90 CİVARINDA AKP MV.Lİ TEZKERENİN REDDİ YÖNÜNDE OY VERMİŞLERDİ. (AKP MV.’LERİ 365, CHP MV.’LERİ 177 ,BAĞIMSIZLAR 8) 5 CİVARINDA BAKAN DA HÜKÜMET TEZKERESİNİ İMZALAMIŞ OLMASINA RAĞMEN,TBMM’DE RET OYU VERMİŞTİ…’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu