Yazarlar

Serkan Öz’ün diyanetle davası, aslında kimin davası?

Mustafa Solak yazdı...

Diyanet, “Evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme engeli yok” şeklinde bir fetva verince Veryansın Tv sunucusu Serkan Öz “namuzsuz onlar” diyerek tepki göstermişti. Diyanet, Serkan Öz’e dava açtı. Serkan Öz, savunmasında “toplumsal düzenin ve bireylerin aralarındaki ve idare ile olan ilişkilerini fetvalar mı, kanunlar mı düzenleyecek sorusuna mahkemenin vereceği karar, hukuk devletinin tespitinin ya da yokluğunun kararını verecektir” dedi. Serkan Öz’ün bu durumla karşı karşıya kalmadan yıllar önce sırf bu amaçla bile dava açılmalıydı. Bu tür hukuk, laiklik, kadın ve insan onuru karşıtı fetvalar yıllardır Diyanet’in sitesinde. Kocaların çok eşli olabileceği, üvey kızla üvey babanın evlenebileceği, “boş ol” sözüyle, hatta sms, eposta ile kocanın karısını boşayabileceği, karısının ocasına itaatinin ibadet olduğu gibi ifadeler var.

Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay’a kulak verelim:

“Laikliğin bir güvencesi olarak kendini gösteren Cumhuriyet Halk Partisi ve aynı zamanda Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi derneklerin bu konuya, bu savunma çerçevesinde bakmasını beklerdik.”

Erdem Atay, siteminde haksız mı?

Aynı ifadeler ve daha fazlası lise “Fıkıh”, “Fıkıh Okumaları”, “Kelam”, “Akaid” ders kitaplarında da var. Peki eğitim sendikaları nerede? Onlara yıllardır raporlar sundum. Dikkate alanı çok az.

Gerçek şu ki nerdeyse her kurum, yasak savmak veya kendi reklamını yapmak noktasından meseleye yaklaşılıyor. Basın açıklaması veya metni ile yasak savıyor, kendini öne çıkarmıyor veya gündemi meşgulse dikkate bile almıyor.

Serkan Öz’ün davası 25 Haziran 2024’e ertelendi. 25 Haziran’a bilgiyle yığınak yaparak ve sadece Diyanet’e değil MEB’e de dava açarak destek olmalıyız. Serkan Öz’ün, Diyanet ile olan davası, aslında hepimizin davasıdır.

Not: Diyanet fetvalarını ve MEB ders kitaplarını incelemek, mücadelede değerlendirmek isteyenler “Diyanet’in Fetvaları”, “Gayrimilli Eğitim” kitaplarımı okuyabilir.

Mustafa Solak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu